Yakarca Isırığı

Tatarcık sineğine, ısırdığı zaman acı hissedildiğinden dolayı halk arasında yakarca denilmektedir. Tatarcık sivrisineğe benzeyen, çift kanatlı, vücudu tüylerle kaplı sinek türüdür. Genellikle pis kokulu çamurlu ortamlarda, kümes, hayvan ağılı, bataklık, lağım suları ve hayvan atıkları üzerinde yaşayan yakarca gündüzleri gizlenip gece aktif olur. Tatarcık sineğinin erkeği, sebze ve meyve suları ile beslenirken, dişi tatarcık kan emerek beslenir ve insanlarda kan emdikten sonra yakarca ısırığına neden olur.

Geceleri aktif olup insanlara saldırıp ısıran yakarca, ciltte kabarcık, şişlik ve şiddetli kaşıntıya neden olur. Ayrıca yakarca ısırığından sonra kan yolu ile vücuda hastalık mikropları taşınır. Yakarca ısırığı ile insanlara bulaşan hastalıklar; tatarcık humması, tavuk hastalığı, şark çıbanı, viral hastalıklar, bağırsak hastalıkları, ateşli hastalıklar gibi hastalıklardır. Yakarca ısırmasından sonra ortaya çıkan belirtiler; ateş, iştahsızlık, mide bulantısı, kabızlık baş ağrısı, boğaz ağrısı, kusma, eklem ve kas ağrısı görülür.

Şiddetli kaşıntı sonucu ciltte yaralara yol açan yakarca ısırığı, enfeksiyona dönüştüğünde vakit kaybetmeden doktor kontrolünde tedavi olunmalıdır. İnsanlara zarar veren tatarcık (yakarca) ile mücadele için ilaçlama şirketimizi 7/24 arayıp, iç ve dış tüm alanlarda tatarcık ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir