Uçan haşere türleri

Uçan haşere türleri yürüyen haşere türlerinden çok farklı bir yapıya sahiptir. Uçan haşereler çok seri ve çabuk hareket ederler. Gelişmiş kanat yapılarıyla çok çabuk yer değiştirirler. Uçan haşereler insanların yaşam alanlarına sıklıkla girerek korku ve rahatsızlığa neden olurlar.

Yaşam alanların da en çok karşımıza çıkan bazı uçan haşere türleri;

  • Kanatlı karınca
  • Alman hamam böceği
  • Arı
  • Sivrisinek
  • Güve

Pek çok haşere türü insan sağlığını tehdit ederek hasta olmalarına sebep olmaktadır. Geçmiş yıllarda haşerelerden insanlara birçok salgın hastalıkların bulaştığı ve insanların hayatlarını kaybettikleri görülmüştür. Haşerelerle mücadelenin en doğru yolu haşere ilaçlama firmalarıdır. İlaçlama firmaları ortama yayılan haşere türlerini belirleyerek, en uygun ilaçlarla haşere ilaçlama uygulamasını gerçekleştirir.

KANATLI KARINCA

Kanatlı karıncalar, açık ya da kapalı tüm alanlarda görülebilen bir haşere türüdür. Kanatlı karıncalar uçarak hareket ederler. Kanatlı karıncalar kan emerek beslenmedikleri için insanlara zarar vermezler fakat gıda maddelerine büyük zarar verirler. Yaz aylarında aktif olan kanatlı karıncalar kışın yuvalarına çekilirler. Bu haşerelerin ortalama ömürleri iki yıldır.

ALMAN HAMAM BÖCEĞİ

Boyları bir veya iki cm olan alman hamam böceklerinin rengi kahverengidir. Alman hamam böcekleri çok hızlı bir şekilde ürerler. Tek bir alman hamam böceği bir yılda 40.000.000 yavrulama yapabilir. Alman hamam böceklerinin ortalama ömrü bir yıldır. Daha çok ev, restoran, mutfak gibi sıcak, nemli ve karanlık alanlara yuva yapmayı severler.

ARI

Bu haşerelere hemen hemen her yerde rastlamak mümkündür. Arıların kafalarında antenleri bulunmaktadır. Bu antenler sayesinde birbirleriyle kolayca iletişim sağlarlar. Arılar kendilerini savunmak için insan ve hayvanların üzerine konarak iğnelerini batırırlar. Arının soktuğu bölgede kaşıntı, kabarma ve alerjik reaksiyonlar görülebilir. Arı sokmalarından sonra kişide solunum güçlüğü, kusma, baygınlık ve çarpıntı görülebilir.

SİVRİSİNEK

Kan emmek için canlıya yaklaşırken rahatsız edici vızıltı sesleriyle bilinen, ince uzun bacaklı kan emici zararlı haşerelerdir. Sivrisineklerden insanlara; humma, sıtma ve parazit hastalıkları geçmektedir. Sadece dişi sivrisinekler canlıyı ısırmaktadır. Sivrisinekler bilindiği gibi sadece yazın yaşayan haşereler değildir aksine kışın hangi evrede olursa olsun rahatlıkla yaşayabilirler. Sivrisinekler büyüme evrelerini tamamlamak için su birikintisi olan alanlarda toplanırlar. Sivrisinek yumurtaları su bulunan her ortamda yumurtalarından çıkarak gelişir.

GÜVE

Güveler üreme aşamasında tırtıla benzerler. Güve böceği kelebeğe benzerliğiyle tanınmaktadır. Güveler yaşam alanlarında sıklıkla karşılaşılan haşere türüdür. Güveler ciddi maddi zararlara yol açmaktadır. Çünkü güve eşyaların arasına yerleşerek hızla yayılır. Gıda maddleri, kumaş, kıyafet, halı, yünlü eşyalar vb. gibi birçok eşyayı kemirerek kullanılmaz hale getirirler. Güvelerin kanatlı ve kanatsız olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Boyları ortala 9-13 mm’dir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir