Tarla faresi ilaçlama

Farelerin pek çok türü bulunmaktadır. Fareler yaşadıkları alan ve yapıları bakımından birbirinden ayrılırlar. Genellikle fareler yaşadıkları alanların adını alırlar; tarla faresi, çatı faresi, lağım faresi, ev faresi bunlardan bazılarıdır. Tarla faresinin boyu 16-18 cm civarındadır. Çok iri olmayan tarla fareleri çok hızlı hareket etme yeteneğine sahiptir. Tarla fareleri sıcak ve nemli iklime sahip bölgeler de yaşamayı severler. Bu kemirgenler tarım yapılan alanlarda yaşarlar. Tarla faresi insanların tarlalarda yetişen besin kaynaklarının, köklerini yiyerek beslenirler. Ekili alanlardaki sebze ve diğer ürünlerin kuruyarak ölmesine neden olurlar. Tarla faresi bitki köklerine ulaşabilmek için toprağın dibine derin çukurlar kazarak ilerler. Çiftçiler ekinleri sulamak istediklerinde ürüne ulaşmasını istedikleri su farelerin açtığı çukurlarda birikir ekili olan ürünlere su ulaşamaz, su alamayan ürünler kuruyarak heba olur.

Tarla fareleri hızlı üreyip çoğalan canlılardır. Yılda altı kez gebe kalarak her yavrulamada dokuz-on tane yavru dünyaya getirirler. Tarla fareleri, tilki, yılan, sansar gibi yırtıcı hayvanlara yakalandığında yem olmaktadır.Bu canlılar genellikle bahçe, tarla, bağ, ekili arazilerin olduğu bölgelerde karşımıza çıkarlar. Günümüzde yaşam alanlarımızla araziler birbirine çok yakın bölgelerde kurulduğu için ev, iş yeri gibi mekanlarda tarla fareleri görmek mümkündür.

Tarla farelerinin görüldüğü alanda profesyonel bir desteğe ihtiyaç vardır. Çünkü tarla faresi çok hızlı hareket eden zararlı bir canlıdır. Bireysel mücadele sonuç vermeyeceği gibi başka problemlere de neden olabilir. Tarla faresinin bulunduğu alana fare ilaçlama yaptırmak birincil şarttır. Alanında uzman bir kadroyla çalışan fare ilaçlama firmalarından hizmet aldığınız takdirde bu kemirgenlerden kurtulmak mümkündür. Günümüzde ilaçlama teknikleri tek tip şekilde yapılmamaktadır. Modern ekipman ve etkili fare ilaçlarıyla, kısa sürede güvenli bir şekilde tarla fareleriyle mücadele edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir