Tahtakurusu İlaçlama

Tahtakuruları ile mücadele edebilmek için bu canlıların yaşam biçimlerini tanımak gerekiyor. Bu yazımızda sizlere tahtakuruları hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Tahtakurusu Nasıl Bir Böcektir?

Tahtakurusu gün ışığını sevmeyen karanlık olduğunda ortaya çıkan; memeliler ve kuşlar üzerinde konak yaşamı süren bir kan emicidir. Boyu 5-7 mm uzunluğunda olan yassı, kabuğu koyu kahverenginin kızıla çalan rengindedir. Hemen hemen her mevsimde yaşayabilirler. Ancak soğuk havalarda yaşam hareketliliği daha yavaştır.

Tahtakurusu Yumurtası Nasıl Olur?

Tahtakurusu yumurtaları 1 mm büyüklüğünde beyaz renkli ve silindirik yapıdadır. Dişiler yumurtalarını barındıkları sıcak ortamlara bırakırlar.

Tahtakurusu Üremesi Nasıldır?
Bir dişi tahtakurusu bir günde 1 ila 3 yumurta bırakır. Tahtakuruları bütün bir yıl çoğalabilirler. Yumurtaları yaklaşık 10 gün sonra çatlar. Nimfler (böcek yavruları) 5-6 hafta sonra artık ergindir ve üreme yeteneğine sahiptirler.

Tahtakurusu Nerede Barınır?
Tahtakuruları kan emerek beslenen ve sıcak ortamları seven böcek türleri olduğundan insanların yatağı içerisinde, yorgan altında, yastık kılıfı içlerinde, yatak başlarında ve yatağa bir metre mesafeli olan bölge içerisinde konaklarlar. Çünkü bu bölgeler onların beslenme kaynaklarına yakın yerlerdir. Doğal olarak da yumurtlama ve barınma buralarda gerçekleşir.

Tahtakurusu ile nasıl mücadele edebilirim?
Bunun için önce yaşadığımız daireyi, işyerini…vb tahtakurusu ve yumurtalarının dezenfeksiyonu için 45-50 derece sıcak suyla ve sabunla temizlememiz gerekiyor. Ancak tahtakuruları mevcut çatlak ve deliklere de yumurtalar bırakmış olabilecekleri için kesin bir şekilde yok edebilmek için mutlaka Garantili bir İlaçlama Firmasından destek almamız bizim yararımıza olacaktır.

Tahtakurusu ilaçlaması nasıl yapılır

Tahtakuruları çok hızlı üreyip çoğalan kan emen bir haşere türüdür. Bu özellikleri nedeniyle tahtakuruları sağılığı tehdit eden canlılardır. Çünkü pek çok virüs ve paraziti bünyelerinde barındırırlar. Tahtakurusu ısırığı; cilt tahrişleri, psikolojik etki ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Tahtakurusu ısırığı şiddetle kaşıntı hissi vererek, cilt üzerinde aşırı kaşınmaya neden olur, kaşınan bölgeler de iz kalabilir. Bu canlılar, havanın sıcak veya kuru olmasından etkilenmeden her ortamda rahatça yaşayabilirler. Çok soğuk havalarda bile bir şey yemeden bir yıl yaşayabilen canlılardır.

tahtakurusu

Tahtakuruları çok ufak canlılar olduğu için gözle kolayca fark etmek mümkün değildir. Gündüz vakitlerinde de yatak içleri, duvar çatlakları, parke, döşeme aralarına gizlenirler. Geceleri aktif olan tahtakurusu, beslenmek için ortaya çıkarak insan ve hayvanların kanını emer. Tahtakuruları ezilerek öldürüldüğü vakit ortama çok pis bir koku yayarlar.

En çok bilinen tahtakurusu türleri;

  • Kümes tahtakurusu
  • Yatak tahtakurusu
  • Tropikal tahtakurusu

Tahtakurusunu fark ettiğiniz anda zaman kaybetmeden bir böcek ilaçlama firmasından destek alınmanız gerekmektedir. Böcek ilaçlama firmasından gelen konusunda uzman kişiler en doğru ilaçlama yöntemini belirleyecektir.

İlaçlama konusunda tecrübeli uzman kadroyla çalışan bir haşere ilaçlama firmasıyla çalıştığınız takdirde, yaşam alanlarınıza yerleşen tahtakurusundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Tahtakurusu Nasıl Yok Edilir

tahtakurusu

Tahtakurusu ile mücadele oldukça zorlu bir süreçtir. Bu yüzden mutlaka tahtakurusu ilaçlama uygulaması yaptırmalıyız. Tahtakurusu, 2-6 mm boyunda, pas kırmızı renginde, oval yassı vücutlu olup, kan emerek beslenen eklembacaklı türüdür. Gündüzleri karanlık kuytu yerlerde gizlenen tahtakurusu, geceleri faaliyete geçerek kan emmeye çıkar. Tahtakurusu kendi ağırlığının 5 katı kan emebilir ve ezildiğinde çok pis koku ve kan çıkar. Birçok türü bulunan tahtakurusunun en bilindik türleri, yatak tahtakurusu, tropikal tahtakurusu ve kümes tahtakurusudur. İnsanlarda kırmızı, benekli, kaşıntılı tahtakurusu ısırıklarına yol açan tahtakurusu nasıl yok edilir? Tahtakurusu profesyonel ilaçlama firmaları tarafından yapılan tahtakurusu ilaçlama ile yok edilir.

Yumurta ile üreyen tahtakurusu, bir defada 100-250 adet yumurta bırakır. Yumurtalardan bir hafta da yavrular çıkar ve 2-7 ay içinde ergin hale gelip üremeye başlarlar. Tahtakurusu beslenmeden 1 yıl, nadir beslenerek de 2-4 yıl yaşayabilen dayanıklı canlılardır. Çok sayıda üreyen tahtakurusunu yok etmek için bulundukları yerlerin uygun ilaçlarla, sıvı ilaçlama yöntemi ile ilaçlanması gerekir. Tahtakurusu ilaçlama uygulaması yaptırmadan önce ilaçlama firması iyi seçilmelidir. Aksi takdirde tahtakurusu ile mücadele de zaman kaybı yaşamış olursunuz. Bunun yanı sıra tahtakurusu ilaçlama uygulaması profesyoneller tarafından yapılması gereken bir işlem olduğu için iyi bir tercih yapılmalıdır.

Evlerde görülen yatak tahtakurusu, genellikle gündüzleri, yatak, yorgan, koltuk, kanepe dikiş aralarında, döşeme ve duvar kağıtları arasında gizlenerek, geceleri uyku halindeki insanların kanını emerler. Otel, tiyatro ve bakımsız evlerde sıkça karşılaşılan tahtakurusu nasıl yok edilir diye düşünmeden ilaçlama şirketimizi arayıp, ziraat mühendisleri kontrolünde hazırlanan, etkili ilaçlarla tahtakurusu ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. Tahtakurusu ilaçlama şirketimiz yatak, yorgan, koltuk gibi tahtakurusunun gizlendiği tüm eşyaları, sıvı ilaçlama yöntemi ile yoğun şekilde ilaçlayıp, garantili olarak tahtakurusundan kurtulmanızı sağlar.

Tahtakurusu ısırığı nasıl olur

tahtakurusu

Tahtakurusu, insanlardan, memeli hayvanlardan ve kuşlardan kan emerek beslenen, gündüzleri gizlenip, geceleri faaliyete geçen parazittir.  Koyu kırmızımsı kahverenginde olan tahtakurusu, 5 mm. boyunda olup esnek vücuda sahiptir. Yası vücudu kan emdikçe şişer. Evlerde genellikle, yatak, koltuk, çekyat gibi eşyaların dikiş aralarına yuva yapıp gündüzleri buralara gizlenen tahtakurusu, geceleri insanlardan kan emer. Kan emdiği sırada salgıladığı sıvı ile kanın pıhtılaşmasını engelleyip, hissettirmeden ısıran tahtakurusu ısırığı nasıl olur

Tahtakurusu ısırığı, tahtakurusu kan emme işlemini bitirip, deriden ayrıldığı zaman hissedilir. Şiddetli kaşıntı ile başlayıp, kırmızı, kabartılı, ortası delik yara izleri şeklinde tahtakurusu ısırığı olur. Ezilince çok kötü koku ve kan çıkan tahtakurusu, ısırması ile ciltte alerjik reaksiyonlara yol açar. Tahtakurusu ısırması ile sürekli kaşınan ciltte açık yaralar enfeksiyona dönüşebilir. Tahtakurusu ısırıklarından kurtulmak için ilaçlama şirketimizden, istediğiniz gün ve saatte, garantili şekilde, tahtakurusu ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Tahtakurusu İlaçlama Firması
En iyi ilaç firması mutlaka alanındaki gelişmeleri/yenilikleri takip eden ve tüm gerekli belgelere sahip olan bir ilaçlama firması olmalıdır.
Özböcek İlaçlama Firması size bu garantiyi vererek ve tüm yeterlilik belgelerine sahip olarak profesyonel ilaçlama hizmeti sunar. Firmamızı arayarak 7/24 size yardımcı olacak ekibimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir