Sık Sorulan Sorular

Soru: Böcek İlaçlama Sonrası Zehirlenme Olur mu?

Cevap: Böcek ve haşereler için yapılan uygulama yöntemlerinden jel ilaçlamada herhangi bir sağlığı tehdit edici unsur olmaz ancak sıvı kimyasal ilaçlama uygulaması sağlık açısından tehlikelidir. İlaçlama ekipleri sizlerin nasıl davranacağınız konusunda bilgilendireceklerdir.

Soru: Böcekler Nasıl Ürerler?

Böcekler yumurtlayarak ürerler. Bir yumurtlamada yumurta sayıları çok fazladır. Birkaç örnek verecek olursak: Hamam böceklerinde bir dişi hamam böceği hayatı boyunca sadece bir kez çiftleşerek 4 ila 6 defa yumurta kesesi bırakabilir. Ve her yumurta kesesinin içinde 30-40 adet yumurta oluşur.
Tahtakuruları 12 ila 18 ay arasında değişen hayatları boyunca 200 ila 250 arasında yumurta bırakırlar.
Pireler yumurta yapabilmek için yaklaşık 48 saat kan emmek zorundadırlar…gibi her böcek ve haşerenin farklı üreme şekilleri vardır.

Soru: Böcekler için doğal ilaçlar var mıdır?

Cevap: Böcek ilaçlamada doğal yöntemler elbetteki denenmelidir. Ancak böcek ve haşere sorunundan kalıcı olarak kurtulunabilmesi için yetkili bir ilaçlama firmasından destek almanız birlikte yaşadığınız ve çok hızlı üreyen bu zararlılardan bir an önce ve de kalıcı olarak kurtulmanızı sağlayacaktır. İlaçlama firmalarının yetkin olmaları sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Soru: Böcek İlaçlama Ne Zaman Yapılır?

Böcek İlaçlama tüm mevsimlerde yapılabilir. Sadece hava sıcaklıklarının artmasıyla mevcut olan böcek ve haşereler daha hızlı ürerler.

Soru: Böcekler Nasıl Solunum Yapar?

Böcekler tüm vücutları içerisinde yayılmış trake adı verilen ince boruların oksijeni taşımasıyla solunum yaparlar.

Soru: Kan Emen Böcekler Hangileridir?

Kan emen böceklerin başlıcaları: bit, kene, tahtakurusu, pire, sivrisinek ülkemizde en sık karşılaştığımız kan emici türlerdir.

Soru: Böceklerin İnsan İçin Zararları Nedir?

Böcekler her türlü pis alana rahatlıkla girip çıkarlar ve her yere dışkılarlar. Ayrıca bazı böceklerin de bünyelerinde insan sağlığını tehdit edici hatta ölümcül olan enfeksiyonlar mevcuttur. İşte bu zararlı organizmalar bizim yaşam alanlarımızı paylaşarak sağlığımızı doğrudan tehdit etmekte olup; veba, sıtma, tifüs, tiberküloz, memenjit, sarılık, astım, hantavirüs…vb gibi pekçok ciddi hastalıkların oluşumuna da sebep olurlar.

Soru: Böcek İlaçlama Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Cevap: Böcek ilaçlama fiyatlarını belirleyen üç temel başlık vardır. Birincisi ilaçlama yapılacak alanın metrekaresi, ikincisi ilaçlama yapılacak zararlının türü, üçüncüsü de uygulamanın yöntemi ve kullanılacak ilacın miktarıdır.

Soru: Kalorifer Böceği Ne kadar yaşar?

Cevap: Diğer adıyla Hamam böceklerinin ortalama ömürleri 1,5-3 yıl arasıdır. Zorlu şartlara karşı son derece dayanıklı canlılardır. Isıya dayanım eşikleri oldukça uçlardadır. -30 derece ile 50 derece arasında yaşayabilirler. Susuzluğa ve açlığa karşı dayanıklı olan bu canlıların radyasyona karşı direnim gösterme sınırları oldukça yüksektir. Hemen hemen her koşulda yaşayabilen hamam böcekleri dinozorlar döneminden beri varolup günümüze kadar neredeyse hiç evrim geçirmemişlerdir.

Soru: Hangi Böcekler Hastalık Bulaştırırlar?

Cevap: Hamam Böceği çeşitleri; Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, oryantal (doğu) hamam böceği, kakalak, bazı karınca türleri, bazı sivrisinek türleri, kene, pire, tatarcık başlıcalarıdır.

Soru: Böcekler Ne Yer?

Cevap: Böcekler üremede ne kadar hızlılarsa yemek yeme alışkanlıklarında da bir o kadar sınırsızdırlar. Hemen hemen her şey onların besin kaynaklarıdır. Nasıl her ortama adaptasyon gösterebiliyorlarsa bir o kadar da en ilginç şeyler onların besinleri olabiliyor. Diş macunu, sabun, odun parçaları bunlardan birkaçıdır.