Salyangoz Nasıl Ürer

Salyangoz, denizlerde, tatlı sularda ve yeşil alanlarda bulunan canlılardır. Özellikle sonbaharda, yağışın bol olduğu zamanlarda ortamda sıkça görülürler. Vücudunda bol miktarda su bulunan salyangoz, soğuk havalarda donma, çok sıcak havalarda da kuruma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Geçtiği yerlere parlak renkli sümüksü bırakan salyangozun, kurumuş sümüksü yapısı kabuğu ile gövdesi arasındaki nemi korur. Çok soğukta ve çok sıcakta, yaz ve kış aylarında uykuya yatan salyangoz nasıl ürer  Salyangoz çift eşeyli canlılardır.

Hem dişi hem de erkek üreme organına sahip olan salyangoz, karşılıklı olarak birbirini döllemektedir. Salyangozlar genellikle mayıs ayında çiftleşirler. Her yıl çiftleşmese de birkaç yıl yumurta bırakabilme özelliğindedir. Karada yaşayan salyangoz nasıl ürer? Kabuklu yumurtalarını toplu olarak, toprak veya yaprak altlarına bırakır. Yumurtaları 6 mm çapında olup, her üremede 60-100 adet yumurta bırakır. 15-30 gün içinde salyangoz yavruları çıkar.

Bitkilere zarar veren salyangoz ile mücadele de ilaçlama şirketimizden istediğiniz gün, salyangoz ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir