Pire

Boyu birkaç milimetreyi geçmeyen pire, çok küçük bir parazit türü olmasına rağmen boyunun 320 katı kadar yükseğe zıplayabilir ve sadece kanla beslenir. Başta hayvanların kanı olmak üzere insan kanıyla da beslenen pireler ısırıklarından dolayı yoğun kaşıntıya sebep olurlar. Kan emmelerinin yanı sıra hastalık taşıma konusunda da oldukça tehlikeli canlılardır. Geçmişte Avrupa nüfusunun dörtte birini yok eden veba salgınının bu kadar hızlı ve etkili yayılmasında pireler baş etkendir. Pire ilaçlama işlemleri ile sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ilıman iklimden Kutuplara kadar geniş bir coğrafyada bulunan pire, çok hızlı ürer ve yayılır. İnsanlara ve insanların bulundukları alanlara genellikle evcil hayvanlar ve ya besi hayvanları aracılığıyla ulaşırlar. Hayvanların tüyleri arasına yerleşerek fark edilmeden uzun süre barınabilen bu zararlı türü bulunduğu canlı üzerinde hızla çoğalır ve yoğun bir kaşıntıya neden olur. İnsanları ısırdığında ise ısırılan bölge kızarır ve kaşıntıya sebep olur. Bu şekilde diğer haşere türlerinden ayırt edilebilir. İnsan üzerinde psikolojik baskı yapan bu parazitlerden pire ilaçlama işlemleri ile kurtulabilirsiniz.

Hızlı hareket eden, dayanıklı ve çok küçük boyutlara sahip olan pireleri yok etmek fazlasıyla güçtür. Eğer evcil hayvanda görülüyorsa derhal veteriner tarafından ilaçlama yapılmalı ve periyodik olarak kontrolü sağlanmalıdır. Kendisinde pire gören kişiler ise hemen yıkanmalı ve giyeceklerini temizlemelidirler. İnsanı ısıran ve kanını emen pireler insan üzerinde barınmazlar. Besin ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bir sonraki beslenme anına kadar tekrar uzaklaşırlar. Evcil hayvan ve besi hayvanlarının ilaçlatılmasından ve kişisel hijyenin sağlanmasından sonra tekrar bir pire tehlikesiyle karşılaşılmaması için bu canlıların bulunduğu ortamların da kapsamlı bir şekilde ilaçlanması gerekir.

Sağlık Bakanlığı onaylı ilaçlarla, Öz böcek ilaçlama firmasından 7/24 pire ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir