Pire İlaçlama Yöntemleri

Pireler genellikle kapalı alanlarda görülen ve hızlı çoğalan haşereler olduğundan, pire ilaçlama uygulamaları ev, ofis, iş yeri, bodrum gibi alanlarda etkili böcek ilaçları kullanılarak yapılır.

Kan emerek beslendiği için insan sağlığına zararlı haşereler arasında bulunan pirelerden kurtulmak için kullanılan haşere ilacının türü ve miktarı, pireden kurtulma noktasında belirleyici bir nitelik taşır. Pireye karşı yapılan ilaçlamanın tekniği kadar, ilacın kalitesi ve etkisi de bu açıdan oldukça önemlidir.

Pire ilaçlama ortamın şartlarına ve pirelerin görülme sıklığına bağlı olarak farklı yöntemlerle uygulanabilir. Eğer pireler uzun süredir ortamdaysa ve yoğun olarak görülüyorsa, uygulanması gereken yöntem fumigasyon tekniğidir. Bu tekniğin uygulanabilmesi için kapalı alanın en az 2-3 saat kapalı tutulması gerekir. Tahliye edilmesi mümkün olmayan alanlarda ise püskürtme yöntemi kullanılabilir. Ancak bu yöntemle pirelerden kurtulmak daha uzun zaman alacağından işlemin birkaç kere belirli aralıklarla tekrarlanması gerekebilir.

pire ilaçlama nasıl yapılırFumigasyon Yöntemi ile Pire İlaçlama

Ev, ofis, hastane, yurt, okul, bahçe gibi farklı alanlarda görülebilen pirelerle mücadele edebilmek için en kısa sürede etki gösteren fumigasyon yöntemine sıklıkla başvurulur. Böcek ilaçlama firmaları, pire ilaçlama yaptırmak isteyen müşterilerine ilk önce fumigasyon yöntemini önerir. Bunun sebebi, fumigasyon ya da diğer adıyla buharlama tekniği ile yapılan uygulamaların birkaç gün içerisinde pireleri tamamen yok etmesidir.

Fumigasyon yöntemi, modern ilaçlama ekipmanları kullanılarak yapılan ve pire ilaçlarının ortamın her noktasına temas etmesini sağlayan bir tekniktir. Zıplayarak hareket eden, kıyafetlerin arasına gizlenebilen ve kolay hareket edebilen bu haşereleri yok etmek için buharlama tekniği idealdir. Zira ilaçlar ortamdaki her noktaya nüfuz ettiğinden, pirelerin hızlı bir şekilde yok edilmesi sağlanır. Fumigasyon tekniği pire yumurtalarına etki edemeyeceğinden, ilaçlamanın bazı durumlarda, 14-21 gün arasında tekrarlanması gerekebilir.

Püskürtme Tekniği ile Pire İlaçlama

Püskürtme tekniği, pire ilaçlarının belli alanlara uygulanmasıyla yapılır. Bu yöntem genellikle hastane, cafe, bodrum, bina girişi, okul gibi uzun süre kapalı tutulması mümkün olmayan alanlarda yapılır.

Püskürtme yöntemi, fumigasyon yöntemine göre daha geç etki gösterir. Çünkü bu yöntemde pirelerin yok edilmesi için ilaçla temas etmesi gerekir. Dolasıyla pirelerin ölmesi daha uzun zaman alabilir. Bununla birlikte püskürtme tekniğinde, ilacın daha iyi etki göstermesi için 2-3 hafta içerisinde tekrarlanması gerekebilir. Pire ilaçlama püskürtme tekniğiyle kokusuz şekilde de uygulanabilmektedir. Pireden kurtulmak için sık tercih edilen yöntemlerden biri olan püskürtme tekniği mutlaka kaliteli ve Sağlık Bakanlığı onayı bulunan ilaçlar ile yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba, ilaçlama hakkında bilgi almak için mesaj yazabilirsiniz.
Powered by