Pire İlaçlama Ve Akrep İlaçlama Arasındaki Fark

Pire İlaçlama Ve Akrep İlaçlama Arasındaki Fark konusuna girmeden önce ortak noktalarını kısaca anlatmak istiyorum. Pire ve akrep haşereleri her ikisi de bünye olarak oldukça güçlü canlılardır. Onları yok etmek onlardan tamamen kurtulabilmek böcek ilaçlama işlemi yapmadan mümkün değildir. Bireysel olarak yapılan basit müdahalelerden asla etkilenmemekle beraber özellikle pireler direnç kazanarak bir sonraki böcek ilaçlama işlemine karşı koyabileceklerdir. Bu yüzden dirençlerine ilişkin onların lehine herhangi bir böcek ilaçlama uygulamasından kesinlikle kaçınılmalıdır. Böcek ilaçlama işleminde altın kural her zaman bu işlemi profesyonel birinin yapmasıdır. Hem sizin hem de sevdiklerinizin sağlığı açısından bu durum son derce önemlidir.

Pire İlaçlamanın Özellikleri

Pire ilaçlamanın özellikleri arasında bir defa pireler bazen gözle görülemeyecek kadar küçük olurlar. Ve çoğu zaman onları fark etmekte gecikiriz. Bu yüzden iş içinden çıkılmaz bir hal aldığı andan itibaren onları fark eder ve pire ilaçlama yaptırma kararı alırız. Keşke bu durum biraz daha erken fark edilebilse… Pire ilaçlama için bu konuda profesyonel anlamda böcek ilaçlama hizmeti vermekte olan bir firma ile irtibata geçerek yapılmalıdır. Yukarıda da detaylıca bahsettiğimiz gibi kesinlikle bireysel müdahaleye kalkışılmamalıdır. Pire ilaçlama işlemi kokulu ilaçlama yöntemi kullanılarak yapılır. Kokulu ilaçlama yöntemi ULV cihazıyla yardımıyla sıkılır. Ve çoğunlukla uçan haşerelerde kullanılır. Pire ilaçlamada da tercih edilmesinin nedeni pirelerin zıplayarak hareket etmesidir. Bu arada pire ilaçlama işlemine ilişkin çok önemli bir detayı atlamamak gerekmektedir. Her şeyden önce pirelerin yumurtalarının yeri doğru tespit edilmeli hem de doğru bir şekilde ilaçlanarak imha edilmelidir. Aksi takdirde pirelerin hızlı çoğalma özellikleri sayesinde kısa zamanda pire ilaçlama işlemine başladığınız ana geri dönmüş olursunuz.

Akrep İlaçlamanın Özellikleri

Akrep ilaçlamanın özelliklerine bakacak olursak akrep ilaçlama işlemlerinde sıvı ilaçlama yöntemi ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Akreplerin yoğun olduğu durumlarda hem sıvı hem de kokulu ilaçlama yöntemleri aynı anda kullanılır. Genel olarak akrep ilaçlama işleminde hem sıvı hem de kokulu ilaçlama kullanılmasının en önemli nedeni ise akreplerin hem açık alanlarda hem de kapalı alanlarda olmasıdır. Açık alanda akrep ilaçlama uygulanırken mutlaka sıvı ilaçlama yapmak çok daha mantıklıdır. Çünkü kokulu ilaç açık havada uçuşup dağılacaktır. Ve hiçbir işe yaramamaktadır. Bu yüzden sıvı tercih edilmektedir. Kapalı alandaki akrep ilaçlama uygulamasında ise yine sıvı ilaçlama yapılır ancak kimi zaman akrepler o kadar yoğun olurlar ki buna ek olarak, kokulu ilaçlamada yapıldığı durumlar olmaktadır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir