Ofis İlaçlama Nasıl Yapılır?

Ofis ilaçlama, ofiste görülen tüm haşere ya da kemirgen türlerine karşı yapılabilen bir uygulamadır. Hamamböceği, karınca ya da gümüşböceği ofis ve iş yeri gibi alanlarda en sık görülen haşere türleri arasında bulunduğu gibi; özellikle giriş katta bulunan ya da bahçesi olan ofislerde fare, pire, tahtakurusu gibi haşereler de görülebilir. Ofiste çalışan insanların sağlığı açısından olduğu kadar, ofisin hijyeni ve iş yerinin prestiji açısından da önem taşıyan ofis ilaçlama uygulamalarında kullanılan ilaçların kalitesine ve ilaçlama yöntemine dikkat edilmesi gerekir.

Ofis İlaçlama Yöntemleri

Ofis ya da iş yeri gibi alanlarda yapılacak olan böcek ilaçlama uygulamaları için, ortamda görülen haşerenin türü ve yoğunluğu ile ortamın tamamen kapalı tutulup tutulmayacağı gibi değişkenler de önemlidir. Haşere türü ve yoğunluğu ortamda kullanılacak ilaçların türü ve miktarının doğru tespit edilmesi bakımından önemlidir. Kapalı tutulabilen ortamlarda kokulu ilaçlar ve fumigasyon yöntemi kullanılabilirken, 24 saat çalışan iş yerlerinde ya da açık ofislerde bu yöntemler kullanılamayacaktır. Bu nedenle, ofisin çalışma şartları ve ortamdaki haşere ile ilgili genel bilgiler ilaçlama yöntemi ve türü açısından önemlidir.

Sıvı İlaçlama

Pire, tahtakurusu, toz akarı, bit ya da tahtakurdu gibi haşereler ile mücadele için kullanılabilecek tek yöntem sıvı ilaçlamadır. İş yeri ve ofis gibi alanlarda bu ilaçlama yöntemi, püskürtme ya da fumigasyon teknikleri kullanılarak gerçekleştirilebilir. Fumigasyon tekniğinde, ofisin en az 2-3 saat süreyle kapalı tutulması ve yaklaşık 30 dakika havalandırma yapıldıktan sonra kullanılması gereklidir. Püskürtme yöntemi ile yapılan uygulamalarda ise ofisin yaklaşık yarım saat kapalı tutulması yeterlidir. Ofis ya da iş yeri ilaçlama uygulamalarında haşere türlerine karşı kokusuz ilaçlama da kullanılabilir. Bunun yanı sıra, hamam böceği görülen alanlarda sıvı ilaçlar kullanmak şart değildir. Hamam böceği ilaçlama için jel ilaçlar kullanmak bu haşerelere karşı kesin çözüm sağlayan uygulamalar arasında bulunur. Farelerin görüldüğü alanlarda ise mumblok adı verilen fare yemleri oldukça etkilidir. Ancak hamam böceği ve fare dışındaki haşere ve kemirgen türlerinden kurtulmak için ofis ve iş yerlerinde sıvı ilaçlama uygulamaları yapılması şarttır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir