Kırmızı Örümcek ve Yaşama Şekilleri

Kırmızı örümcek hayvan biliminde ki adı ”Acarina”  dır. Kırmızı örümcek ( Mite ) çıplak gözle görülmeyecek kadar küçüktür. Renklerine göre değişme gösteren haşere türü, vücutları yumurta ve armut şeklindedir. Erkekler dişilere göre daha küçük, vücutları arkaya doğru sivri ve ince uzun görünüşlüdür. Kendi boyutları küçük olmasına rağmen kılları sert ve çoktur. Görünmeyecek kadar küçük oldukları için yaprakların alt kısmında yaşamaktadırlar.

Yumurtadan çıkan larva, protonimf ve deutonimf dönemlerini geçirerek ergin olur. Larvalar ergin olana kadar daima değişiklik gösterirler. Kırmızı örümcekler, ağız parçaları içinde bulunan styletleri ile bitki dokusunu zedelemeleri sonucunda çıkan bitki özsuyunu emerek beslenirler.

Yaşama şekilleri oldukça ilginçtir.

Kışı geçirmek için kendilerine yuva yaparlar. Daha çok yazları dolaşmayı seven böcek türü, kışın  bulundukları boşlukta ağ örerler ve ağlar arasında kışı geçirirler. Daha çok yapraklarda beslenirler. Evlerde çiçeklerin yaprak kısımlarının altında olmalarından dolayı görülmezler ve böylece birçok kırmızı örümcek ( mite ) türü haşere evlerde yaşamaya devam eder.

Nisanın ortasından itibaren kışı geçirdikleri yuvalarından çıkıp yapraklara geçmeye başlar. Yapraklarda beslenirler. Yazları yaşam alanları genişler buda Mayıs ayının 2. haftası yumurta bırakmaları sonucunda çoğalmaları demektir. İşte bu yüzdendir ki yaz ayları ilaçlama daha çok önem kazanır ve fazlasıyla yapılması gerekir. Yumurtalarını damar boyunca yaprağa bırakırlar. Bir dişi 60-120 adet yumurta bırakabilir. Yumurtalar 5-7 gün içinde açılır. Yılda 9-10 döl verir.

Kırmızı Örümcek ( mite ) ilaçlaması böcek küçük olduğu için titizlik gerektirir. Mutlaka uzman ekip yardımı gereklidir. Ayrıca yaprak ve çiçeklerin bulunduğu alanlar ilaçlanmalıdır. Bu bitkiler içinde önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir