Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA)

Bu hastalık ilk olarak Kırım ve Kongo’da görülmüştür. Bu nedenle hastalık Kırım-Kongo hastalığı adını almıştır. Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, kene tarafından bulaşır. Kene canlısından taşınan virüsler ile canlılarda ilk olarak ateş ve ciltte kanama gibi durumlar ortaya çıkar. Son yıllarda Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığı tedavisindeki birçok bilimsel gelişmelere rağmen, bu hastalığa yakalanan kişilerde ölüm oranları hala artmaktadır.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının belirtileri;
Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığının belirtileri ilk etapta kas ağrısı, ani başlayan baş ağrısı, halsizlik, vücutta kırgınlık ve iştahsızlık ile başlayıp, zamanla bulantı, kusma, karın ağrısı ve ishal’ dönüşür. Bu ölümcül hastalık kene ısırmasının ardından, vücut virüsü aldıktan sonra genellikle 1 ile 3 gün içinde ortaya çıkar.
Kırım- Kongo hastalığına yakalanan kişilerde ilk günde gözüken belirtiler;
Kene ısırması sonucu bulaşan hastalılardan en tehlikelisi olan Kırım-Kongo hastalığına yakalanan kişilerde ilk gün yüzde ve göğüste kızarmalar ile başlayan bu hastalık, gözlerde kanlanmalar ile devam eder. Göğüs ve karın bölgesinde başlayan küçük kanamalar, kısa bir süre sonra tüm vücuda yayılır ve vücut iflasa başlar.

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi hastalığından korunmanın yolları;
Kırım-Kongo kanamalı ateşi hastalığından korunmanın yolları, öncelikle çevremizde bulunan büyükbaş, küçükbaş ve evcil hayvanları ve yaşadıkları alanları, kene haşeresinden arındırmaktır. Bu alanlar ilaçlanmalı ve sürekli kontrol edilmelidir. Kene ısırmasına maruz kalan kişi ve hayvanların vücuduna el ile temas etmeyip, kesinlikle eldiven kullanılmalıdır. Özellikle yazın ormanlık alanlarda, çayırlıklarda ve piknik alanlarında pantolon paçalarının çorap içine sokulması ya da çizme giyilmesi gerekir. Daha sonra bu alanlar terk edildiğinde tüm vücut baştan aşağı kontrol edilmelidir. Eğer vücutta kene fark edilirse, keneye kesinlikle el ile temas etmeyip, yerinden çıkarılmadan en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edilmelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir