Kene Sokması

Kene haşeresini kış aylarda nadir görürüz. Yaz aylarında ise haylice görmekteyiz. Yaz aylarında ortaya çıkan ve sağlıksal tehdit savuran kene böcekleri hakkında bireyler çok fazla sağlıklı bilgilere sahip değiller.

İşte bu yüzdendir ki Kene, Kene sokması, Kene sokması sonrası yapılacaklar, kene ilaçlama, kene ilacı, evde kene ile mücadele, kene ile mücadele konuları hakkında yazılan birçok makale mevcuttur. Uzmanlar tarafından yazılan önemli birkaç makale okunulması gereken ve kene sokması durumunda yapılması gerekenleri uygulamak açısından önemlidir.

Kene sokması sırasında yapılması gerekenler;

Kene sokması sonrasında oluşan yara kızarır ve kaşınır. Tek başına müdahale yapılmaması gerekir. El ile kenenin bulduğu yerden çıkarılması riskli ve hatalıdır.
Eğer alabilme imkânınız var ise cımbız yardımı ile alınmalıdır. İçeride her hangi bir kalıntısı kalmamalıdır.
Eğer kene başını tamamen içine sokmuş ise mutlaka cerrahi bir müdahale gerekmektedir.
Keneyi cımbız ile aldıktan sonra kızaran yaraya her hangi bir madde ( kolonya, jel, krem, rakı, kola vb ) maddeler dökülmemelidir.

Her hangi ölümcül bir olgu olmasa da yanlış ilk yardım teknikleri ile olumsuz sonuçlara gebe olabilir. Bu yüzden yaz aylarında mutlaka kene ilaçlama uygulaması yaptırılmalıdır. Tüm yaşam alanlarına yapılacak kene ilaçlama uygulaması ile kene sokması ihtimalini azaltmış ve sağlığınızı koruma altına almış olursunuz.

Kene ilaçlama uygulaması yaptıracak olanlar mutlaka profesyonel bir ilaçlama firmasından yardım almalıdır. Sağlık Bakanlığı onayı olmayan ruhsatsız firmalar tercih edilmemelidir. Bu tarz firmalar sadece ticari kaygı ile iş yapmaktadırlar. İnsan sağlığına önem vermeyen korsan ilaçlama firmaları kesinlikle tercih edilmemelidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir