Karınca İlaçlama Yöntemleri Nelerdir?

Karınca ilaçlama yöntemlerini çevrenizden sıklıkla duyarsınız, kimileri, karıncaların olduğu alanlara kaynar su dökmenizi, kimi tuz ve kimi de hamur içine katılmış bir tür zehirle öneri vermektedir. Karıncaların güvenle kontrol altına alınmalarını sağlamak için daha kalıcı ve daha profesyonel bir uygulama yöntemi var mıdır dersiniz?

Bu sorumuzun yanıtını vermeden önce aslında sormamız gereken önemli bir soru daha var. Karınca zararlı böcek türleri içine dahil midir? Karıncalar, insan hayatını ne yönde etki etmektedir? Karınca sokar mı? Isırır mı? Zehirli midir? Bakın aklımızda kaç tane soru var. Şimdi bu sorulara mantıklı cevaplar arayalım. Evet karınca böcek türlerinin içinde sınıflandırılmaktadır. Koloniler halinde yaşarlar. Dünya üzerinde çalışkanlıkları ve iletişim ağları ile tanınırlar. Ayrıca karıncaların insanlardan daha çok insan teknolojisine zararı bulunmaktadır. Elektrik ve elektronik alanlar karıncaları her zaman cezp etmektedir. Dünya üzerinde yıllık elektronik arızaların %33’lük gibi bir kısmını karıncaların oluşturduğunu biliyor muydunuz?

Karıncalar sadece insanların yaşama alanlarında kuru bir gürültü oldukları için koruma altına alınmaktadırlar. Karıncalarda zehir yoktur. Karıncalar insanı sokmaz ve kanını emmez. Karıncalar diğer böcek türleri gibi her alanda dolaşarak mikrop toplamaz ve çeşitli hastalıkların üremesinde de aktif olarak rol oynamaz. Topluluk halinde yaşarlar. Besin kaynaklarını ve stoklarını çok önceden tutarlar. Sahip oldukları antenlerle besin kaynaklarının yerlerini birbirilerine deşifre ederler.

Karıncaların En Sık Görüldüğü Yerler Nerelerdir?

Karıncaların sıklıkla görüldükleri yer, banyo ve mutfaklardır. Bunu dışında kapı eşikleri, buzdolabı kenarları, pencere önleri, duvar çatlakları, ahşap yarıklar gibi alanlarda karıncalar sıklıkla görülmektedirler.

Mücadele ve Yöntemler Nelerdir?

Karıncalara karşı mücadele ve yöntemlerin başında Sıvı ilaçlama gelmektedir. Sıvı ilaçlama sayesinde sizlerde yaşam alanlarınızda kirli bir görüntü oluşturan karıncalardan kurtulabilirsiniz. Karıncaların dışında diğer haşere türleri içinde uyulana yöntemler şöyledir;

  • Sıvı ilaçlama
  • Jel ilaçlama,
  • Kokulu ilaçlama,
  • Kokusuz ilaçlama
  • Fare istasyonları ve düzenekleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir