İlaçlamada neye dikkat etmeliyiz?

Türkiye, bitki çeşitliliği açısından zengin bir ülkedir. Buna bağlı olarak canlı çeşitliliği de oldukça fazladır.

Onlarca canlı türünün olduğu ülkemizde yaşamımızı devam ettirebilmek için bazı zararlı canlılardan da korunmak mecburiyetindeyiz. Bunu nasıl yapabiliriz? İlaçlama yöntemiyle yaparız.

Özellik evimizde, iş yerimizde, çevremizde sıkça rastladığımız yılan, akrep, hamam böceği, bit vb. zararlı canlılara karşı ilaçlama yaparak korunabiliriz.

İlaçlama yaparken zaman da önemlidir. Çünkü korunmak istediğimiz canlıya karşı yanlış zamanda ilaçlama yaparsak hem zaman kaybı olur hem de verdiğimiz emek boşa gider. Mevsimsel olarak canlıların ürediği ayları iyi bilirsek başarılı olma şansımız artar. Bunun için hangi canlıya karşı ilaçlama yapılacaksa mutlaka ama mutlaka doğru zaman tercih edilmelidir. Örneğin, yılanlardan korunmak için kışın ilaçlama yaparsak emeklerimiz boşa gider. Nedeni; yılanların daha sıcak aylarda ortaya çıkmasıdır. Burada şuna da dikkat etmekte yarar var. İlaçlama yapılacak yer oldukça önemlidir. Mevsime göre, zararlı canlı türlerinin ortaya çıktığı zaman baz alınarak korunma yollarını tercih edersek ilaçlama konusunda daha verimli bir çalışma yapmış oluruz.

Peki, ilaçlama yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

İlk olarak, korunmak zorunda olduğumuz canlı türüne göre ilaçlar tercih edilmelidir. Örneğin, hamam böceği ilaçlaması yapacaksak bu tür ilacı tercih etmeliyiz.

Kullanacağımız ilacı almadan önce son kullanma tarihine mutlaka bakmalıyız. Son kullanma tarihi geçen ilaçları tercih etmemeliyiz. Aldığımız ilacın kullanma talimatını mutlaka okumalıyız. İlacı kullanacağımız bölgelerden mümkün olduğunca uzak durmaya çalışmalıyız.

Bu kadar yeterli midir? Tabiki de yeterli değildir. İlaçlama yapmak için ilaç aldığımız firmanın güvenirliği de oldukça önemlidir. Çünkü, konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı onayı olmayan bir ilacı aldığımız zaman sonrasında oluşabilecek zararı da düşünmeliyiz. Bakanlık onaylı ilaçlar diğer merdiven altı diye tabir edebileceğimiz yerlerde belki daha ucuza satılabilir ama, bu insan sağlığından daha önemli değildir. ‘Ucuz olsun’ diye tercih edebileceğimiz ilaçlar, geri dönüşü olmayan zararlara yol açabilir. Bunun için yol yakınken işin neresinden dönersek kardır.

Bazı insanlar ekonomik durumdan dolayı daha ucuz ilaçları tercih edebiliyorlar. Bir süre sonra bu hata anlaşılıyor fakat, iş işten çoktan geçmiş oluyor. Bu konuda en doğru yol, işi bilen uzman kişilerden yardım alınmalı ve onun verdiği bilgiler ışığında hareket edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir