İlaçlamada nelere dikkat edilmeli?

Haşereler hayatımızın her alanında karşılaştığımız ve insan yaşamını olumsuz etkileyen canlılardır. Bu rahatsız edici çoğu insan için kâbus haline gelen küçük canlılardan kurtulmak ise çok basit. Bunun en etkili ve kesin çözümü ise böcek ilaçlamadır. Yolda giderken, iş yerinde, oturduğumuz parkta, piknikte veya bindiğimiz bir toplum ulaşım aracında karşılaştığımız haşerelerden ne kadar da rahatsızlık duyarız değil mi? Ancak bu canlılar evimizde hatta yattığımız, yemek yediğimiz yerdeler ise işte asıl o zaman sorun büyük demektir. Böcek ilaçlama haşerelerin korkulu rüyasıdır ve en etkili çözümdür.

Haşerelere karşı çeşitli ilaçlama yöntemleri uygulanır. Haşerelerle mücadelede çoğunlukla 3 yöntem kullanılır. Bunlar; Jel ilaçlama, sıvı ilaçlama ve ULV ilaçlamadır. En yaygın olarak kullanılan yöntemlerden birisi Jel ile yapılan uygulamadır. Bu yöntemde uygulama yapılacak ortamın terk edilmesine gerek yoktur. Çünkü bu yöntemle haşereler yuvalarında toplu bir şekilde imha edilmektedir. Jeli yiyen haşereler yuvalarında döndüklerinde ölürler ve bu ölü haşere ile beslenen diğer haşerelerde ilacın etkisine girerek imha olurlar.

Diğer yöntem ise sıvı ilaçlamadır. İlacın su ile karıştırılarak özel makinelerle ilgili yerlere püskürtülmesiyle yapılır. Bütün haşerelere karşı uygulanabilen etkili bir yöntemdir. Artık haşereler dert olmaktan çıkmıştır. Uygulama yapıldıktan kısa bir süre sonra normal yaşantınıza devam edebilirsiniz.

Haşerelerle mücadelede diğer bir yöntem ULV ile yapılan uygulamadır. ULV makineleri ile ilaç, damlacıklar halinde haşerelerin bulundukları yerlere ve yuvalarına püskürtülür. İlaç ile direk temas eden haşereler hemen ölürler ve kısa sürede etkili sonuçlar alınır.

İlaçlamada dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar vardır. Bunlar;

  • Hangi böcek türüne hangi yöntemin uygulanacağını bilmek zorundayız. Çünkü yapılan yanlış uygulamalar sorunu çözmekten ziyade daha da büyütecektir.
  • İlaçlama yapacak olan firmanın Sağlık Bakanlığı’ndan onaylı olması gerekmektedir. Yapılabilecek yanlış bir uygulama insan sağlığına büyük zararlar verebilir.
  • İlaçlama ciddi bir iştir, mutlaka konusunda uzman ve deneyimli kişilerce yapılmalıdır.
  • İnsanların ilaçlama yapılacak ortamdan uzak tutulması ve temas etmemesi sağlanmalıdır.
  • İlaçlama yapılan ortamın mutlaka havalandırıldıktan sonra kullanılmaya başlanması gerekir.

Bunlara ek olarak ilaçlanacak bölgedeki eşyaların, oyuncakların ve gıda malzemelerinin kaldırılması veya koruma altına alınması gerekir.

Her geçen gün artan nüfusu ile daha da kalabalıklaşan İstanbul’da yasal olmayan yüzlerce böcek ilaçlama şirketleri bulunuyor. Tecrübesiz ellere kendiniz teslim ederek sağlığınızı tehlikeye atmayın. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olan Özböcek ilaçlama firmamız ile irtibata geçerek en sağlıklı ve kalıcı sonucu elde edeceğiniz hizmetlerimiz hakkına bilgi edinebilir randevu talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir