İlaçlama Yöntemleri

Doğada bulunan, yaşadığımız açık ya da kapalı alanlarda bulunan, virüs ve hastalık taşıyarak insan ve çevre sağlığını tehdit eden zararlı haşerelere karşı uygun ekipmanlar kullanılarak çeşitli kimyasal yada biyolojik yollarla yapılan dezenfekte uygulamasıdır.

İlaçlama, sağlığımız açısından günümüzde oldukça önem taşıyan bir işlemdir. Yaşadığımız ortamlarda bulunan ve sağlığımıza ciddi bir tehdit unsuru olan haşeratlardan kurtulmak için öncelikli olarak bazı gözlemler ve incelemeler yapılmalıdır. Bu haşerelerden kurtulmak için yalnızca görünen haşereleri değil yuvalandıkları üreme ortamlarının yok edilmesi gerekir. Bu da ancak profesyonel böcek ilaçlama yöntemleri ve ekipman seçimleri ile mümkün olabilir.

İlaçlama yöntemleri nelerdir?

Kokusuz ilaçlama: Sıvı püskürtme yöntemi ile yapılan ve haşerelere temas halinde etkili olan bir yöntemdir. Günlük yaşamımızda herhangi bir kısıtlama yapmadığı için en çok tercih edilen ilaçlama yöntemidir. İlaçlama sırasında ortamı terk etmenize, kapatmanıza veya kapsamlı bir ön hazırlık yapmanıza gerek yoktur.

Kokusuz ilaçlamada hangi haşerelerde etkilidir? : Sinek, sivrisinek, karınca, hamam böceği, karafatma, kalorifer böceği, gümüş böceği, güve, tatarcık sineği, kakalak

Kokusuz ilaçlama ile hangi haşereler ölmez? : Kokusuz ilaçlama zor ölen haşereleri öldürmez. Bunlar; pire, kene, ağaç kurdu, salyangoz, çıyan, kırkayak, yaban arısı, tespih böceği

Kokulu ilaçlama: Haşerelerin yoğun olduğu yerlerde, sıvı püskürtme yöntemi ile uygulanan dezenfekte işlemidir. Mücadelesi zor olan haşereler için uygulanan bir yöntemdir. Haşereler üzerinde koku teması ile etkili olduğundan uygulama alanı kapı ve pencereleri 2-4 saat süreyle kapalı tutulmalıdır. Uygulama öncesi açıkta bulunan gıda ürünleri, mutfak ekipmanları, giysi, çocuk eşyaları ve oyuncakları gibi kullandığımız şeylerin kaldırılması ve büyük çöp torbalarına koyularak ağzı sıkıca bağlanması gerekir. İlaçlama öncesi beslenen evcil hayvanlar, varsa akvaryum dışarı çıkartılmalıdır.

İlaçlama sonrası, uygulama alanı 2-4 saat kapalı tutulduktan sonra kapı ve pencereler nefes almadan açılarak iyice havalandırılmalı. Temas halinde olduğumuz kullanım alanları veya diğer eşyalar deterjanlı su ile iyice silinmeli veya yıkanmalıdır.

Jel ilaçlama : Hamam böceği, karafatma, kalorifer böceği,  kakalak gibi böcekler için ideal bir ilaçlama yöntemidir. Jel ilacın kendine has böcekleri çeken bir kokusu vardır. Bu kokuyu duyan böcekler saklandıkları yerden çıkarak ilacı yerler ve yuvalarında ölürler. Diğer böcekler bu ölü böcek ile beslenerek ölürler ve bu reaksiyon zincirleme şekilde devam ederek uzun süre etkisini sürdürür. Jel ilaçlama uygulaması en kolay bir ilaçlama yöntemidir. Jel ilaçlamayı tercih etme nedenleri; kokusuzdur, uygulama ortamını kapatmanıza veya terk etmenize gerek yoktur. İlaçlama öncesi herhangi bir ön hazırlık gerektirmez.

İlaçlama uygulamalarının arasında kemirgen türleri için de etkili ve kalıcı çözümler sunan bir yöntem bulunmaktadır. Fare ve fare türleri için hazırlanan bu sistem sayesinde kemirgen türlerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Bu hedef odaklı uygulamanın ismi Fare İstasyonu adını verdiğimiz kesin çözüm sunan bir uygulamadır.

Fare İstasyonları: Fare istasyonları, kemirgen türleri için geliştirilmiş 25 cm ebatlarında siyah, plastik kutulardan ibarettir. İçine fare zehri yerleştirilen bu uygulamada farelerin yok edilmesi amaçlanmıştır. Uygulama; fare istasyonu içine farelerin sevdiği hoş kokulu gıdalardan oluşan zehirle sağlanmaktadır. Bu leziz kokuya dayanamayan fareler, istasyon içine girerek zehir ile temas kurar. Susayan fare su içmek için yuvasını terk eder. Su ile buluştuğu andan itibaren de ölür. Böylece fare ölüsü yaşam alanlarınızın dışında kalarak temiz ve hijyen sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir