Haşere türleri

Haşere ve böceklerin milyonlarca türü bulunmaktadır. Her kıtada rastlamak mümkün olan haşerelerin bulundukları yerlerde büyük zararlara neden oldukları da bilinmektedir. Gıdalarımızı tüketenleri, sağlık problemlerine neden olanları, eşyaları kullanılmaz hale getirerek maddi kayıplar oluşturanları, zehirli olanları, bitkilere ve ağaçlara zarar verenleri gibi insanları için maddi, manevi tehdit olan haşerelerden kurtulmak ve bu amaçla haşere ilaçlama hizmeti alınması şarttır.

Evlerimizde, iş yerlerinde, fırın, lokanta, restaurant, okul ve hastane yemekhanelerinde hamam böcekleri, karafatma, kalorifer böcekleri gibi haşerelere sıkça rastlanılır. Çünkü bu haşereler insan gıdaları da tüketebilmektedirler. Tahtakurdu haşeresi ise mobilyacılarda, fabrikalarda görülen haşere çeşididir. Çünkü tahtadan ve ahşaptan yapılmış her tür eşyayı ısırarak besin ihtiyaçlarını giderirler. Pireler, kene, tahtakurusu, bitler insanların ve kedi, köpek, güvercin gibi canlıların üzerlerinde bulunarak, bu canlılardan kan emerek beslenen haşere türleri arasında mevcuttur. Çıyan, kırkayak gibi haşereler ise zehirlidirler. Sadece bazılarının zararlarını görmüş olduğumuz haşerelerin her biri ciddi tehdit demek olduğundan bu haşere ve böceklerden kurtulmak şarttır. Haşere ilaçlama firmaları ile görüşülerek, haşere ve böcek ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Fareler, güve ve kakalaklar, tatarcık, karınca, halı böceği, deri böceği, sivrisinekler, akar, arı, uyuz böcekleri insan hayatının her döneminde karşılaşacağı canlılardır. Bulunabilecekleri alanlar farklı olabilir ancak her şekilde insanlara zarar verirler. Haşereler ile mücadele için ise, hangi türünün ne kadar tehlikeli olduğu bilincinde olunmadığından asla bireysel müdahalelerde bulunulmamalıdır. Oldukça ufak olmaları tehlikesiz oldukları anlamına gelmez. Bu yüzden bu haşerelerden kurtulmak için her zaman profesyonel yardımlara başvurulmalıdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba, ilaçlama hakkında bilgi almak için mesaj yazabilirsiniz.
Powered by