Fareler hakkında kısaca bilgi

fareler

Dünya üzerinde yaşayan çok sayıda fare türü bulunmaktadır. Fareler şekilleri ve yaşam alanlarıyla farklı özelliklere sahiptir. En çok bilinen fare türleri; sıçrayan fare, yeleli fare, bandikut faresi, Çekirge faresi, çeltik faresi, dikenli fare, hasat faresi, lağım ve fındık faresidir. Fareler elastik yapıda bir vücut formuna sahiptir. Bu nedenle kendilerinden çokça küçük alanlardan rahatlıkla geçerek istedikleri yerlere kolayca girerek yuva yapabilirler. Fareler genellikle pis ortamlarda yaşayan canlı türleridir. Bu nedenle ortamdaki milyonlarca mikrop ve bakterileri bünyelerinde barındırırlar. Dolayısıyla birçok bulaşıcı hastalık farelerden insanlara geçmektedir. Geçmiş tarihlerde farelerden insanlara bulaşan salgın hastalıklar nedeniyle çok fazla insan hayatını kaybetmiştir.Fareler çok güçlü dişlere ve güçlü tırnaklara sahiptir. Bu nedenle ulaşılması güç alanlara bile kolaylıkla ulaşarak, canlarının istediği çoğu materyale kemirerek zarar verirler.

Fareler yiyecek besin bulamadıkları zaman mutfaklara ulaştıkları takdirde gıda maddelerimize ulaşırlar. Fareleri gözle görmeseniz de gece çıkardıkları sesler ve ya ortama bıraktıkları siyah nohut şeklindeki dışkılarıyla farelerin yaşadığınız alanda olup olmadığını anlayabilirsiniz. Yaşadığınız alanda fare olduğunu hissederseniz zaman kaybetmeden ilaçlama firmaları ile iletişime geçerek destek almalısınız. Aksi takdirde fareler bulunduğunuz alana yerleşerek yuva yapabilirler. İlaçlama firmaları sizlere ilaçlama yöntemleri hakkında bilgi verecektir.

Fareler insanları ısırdığı zaman ısırılan bölgede acı hissi uyandırmazlar çünkü farelerin tükürüklerinde narkoz etkisi yaratan özel bir sıvı bulunmaktadır. Isırmadan önce ısıracakları bölgeye bu salgıyı bulaştırır daha sonra o bölgeyi ısırırlar. Isırılan bölge fark edilene kadar fareden birçok hastalık bulaşabilir. Farelerden bulaşabilecek belli başlı ciddi hastalıklar; tifo, veba, tifüs, humma hastalığıdır.

Farelerle bireysel olarak mücadele etmek daha da önemli sorunlara yol açabilir. Çünkü fareler çok hızlı hareket eden kemirgenlerdir. Fareler kendilerini savunma anında insanlara karşı saldırgan olabilirler. Bu problemlerle karşılaşıldığı takdirde vakit kaybetmeden sağlık kuruluşları tarafından derhal destek alınmalı ve fare ilaçlama şirketleri ile görüşüp yardım alınmalıdır.

Fare türleri birçok bakteri ve mikrop taşıdığı için tifo, veba, tifüs, humma gibi hastalıkları insanlara bulaştırıp ciddi sağlık sorunlarına neden olabilirler. Bireysel olarak uygulanan yöntemler, sizi kesin olarak bu fare türlerinden kurtarmayacak ve daha çok problemle sizleri karşı karşıya getirecektir.

Farenin girebileceği yerler

Kemirgenler grubunda yer alan fareler elastik vücut yapılarına sahiptiler. Bu sebeple istediklere yere kolayca giriş yapabilirler. Kendilerinden çokça küçük alana bile rahatça sığabilirler. Farelerin bu özellikleri onları daha da tehlikeli kılmaktadır çünkü yaşam alanlarımıza en küçük açık kalan alanlardan bile rahtlıkla girebilirler. Bu sebeple farelerin girebileceği yerler kontrol edilmeli ve önlem alınmalıdır. Farelerin girebileceği yerler türlerine göre değişebilir. Açık ya da kapalı alanlarda bu canlılarla karşılaşmak mümkündür. Bu kemirgenler yiyecek bulmak için, fırın, lokanta, büfe, fabrika, iş yeri, okul, hastane, ev gibi çokça alana girerler.

Bitki ve ekinlerle beslenen fareler ise bahçe, tarla, sera gibi alanlara girerek yuva yaparlar. Fareler girebileceği yerler ararken güçlü ve sağlam tırnakları sayesinde en yüksek alanlara dahi tırmanarak geçiş yapabilirler. Her alanda görülebilecek fareler çok sayıda mikrop ve bakteri taşırlar. Çünkü fareler lağım ve çöplüklerin olduğu alanlarda yaşamayı severler. Dolayısıyla fareler birçok mikrobu da yaşam alanlarımıza taşırlar. Sağlık sorunlarına ve maddi hasarlara yol açan farelerden kurtulmak için zaman kaybetmeden fare ilaçlama firmasıyla irtibata geçilmelidir. Bireysel olarak fare zehri, fare kapanı gibi yöntemlerle fare yakalamaya çalışmak sonuç vermeyecektir. Fare ilaçlama işleminin farenin girebileceği her köşeye uygulanması gerekmektedir. Çünkü fareler her yere kolayca ulaşıp yuva yapabilirler.

Günümüzde modern yöntemlerle fare yakalama işlemi daha kolay ve pratik bir şekilde yapılmaktadır. Fare ilaçlama yöntemlerinden biri de fare istasyonudur. Fare istasyonu farelerin yoğun olarak bulunduğu, dolaştığı bölgelere kurulur. Fare istasyonları yanlardan giriş ve çıkışları bulunan delikli kutu şeklinde olan bir düzenektir. Fareler, istasyonları doğal birer obje gibi görürler bu da farelerde ölüm tehlikesini uyandırmaz. İstasyona giren fareler oradaki ilaçları yiyerek kendi yuvasına döner ve orada ölürler. Fare İstasyonlarına başka bir hayvanın girmesi olası bir durum değildir. İnsanlar için de fare istasyonları güvenlidir.

Yaşam alanlarınızda fareyle karşılaştığınız anda fare ilaçlama şirketiyle iletişime geçiniz. Alanında profesyonel kişiler ortama yerleşen fareler için en uygun ilaçlama yöntemini belirleyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir