Fare Zehiri Öldürür mü?

Fare zehiri öldürür mü? Yan etkileri var mıdır? İnsanlar üzerinde etkisi nedir? Kemirgen türleri içinde en tehlikeli olan fare türü Lağım faresidir. Yarattığı morfin etkisi nedeniyle avına hiçbir acı hissettirmeden kolaylıkla yüzünü, burnunu, kulaklarını, gözünü kemirebilmektedir. Ev faresi, çatı faresi, fındık faresi, tarla faresi, kör fare, kanguru fare ülkemizde türüne rastlanan fare cinsleridir.

Farelerin iç dünyası insanların metabolizmasıyla benzer özellikler taşımaktadır. Yapılan laboratuvar araştırmalarında ilerleyen yıllarda fare kanı insanlara ek takviye yapılabilecek.

Fareler kontrol altına alınması güç yaratıklardır. Bu yüzden zirai alanda üretilen fare zehiri gerçekten çok fazla etkilidir. İnsanların çıplak elle temas etmesi durumunda anında bir zehirleme yaşanabilmektedir. Peki, fare zehiri bu denli etkiliyken neden onları kolaylıkla kontrolümüzün altına alamıyoruz. Neden hala kıran kıran farelerle mücadele ediyoruz?

Ferlerle mücadele uzun yıllara dayanmaktadır. Bu güne dek farelerin güvenle kontrol altına alınmasını sağlamak amacıyla türlü ilaçlar ve cihazlar geliştirildi. Yalnızca bu icatların içinden bir tanesi mücadele konusunda üstün ve galip geldi. Bu uygulamanın adı, Fare İstasyonları…

Bundan önce kullanılan yöntemlere bakacak olursak, bu uygulama yöntemleri; fare kapanı, fare ilaçları, fare zehri, fare yapışkanı, fare kovucu cihazlar, Fare istasyonları…

Peki, Fare İstasyonu nedir? Ve nasıl çalışır?

Fare İstasyonu Nedir? Nasıl Çalışır?

Kemirgen türlerinin güvenle kontrol altına alınması için geliştirilen 20-30 cm ebatlarında bir cihazın içine yerleştirilen farelerin sevdiği hoş kokularla donatılmış olan zehir ile fareleri garanti ve kesin sonuçlarla kontrol altına alma yöntemidir. Fare istasyonları oldukça etkilidir. Farelerin ölüme mecbur kalmasını sağlayan bu yöntem oluşturulurken, tamamen farelerin mantığı, kimyası ve davranışları baz alınarak yapılmıştır.

Fare İstasyonu Nasıl Çalışır?

Fare İstasyonu; farelerin hoşuna giden aromalar ve lezzetlerle süslenen zehir istasyonla beraber farelerin yuvalandıkları bölgelere kurulur. Bu hoş kokuyu duyan fare dayanamaz ve zehirle temas eder. Susuzluk yaratan bu zehir farenin bir damla su içmesiyle 10 saniye içinde ölmesine neden olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir