Fare kaç tane doğurur

Dünya üzerinde çok sayıda fere türü yaşamaktadır. Memeli hayvanlar grubunda yer alan fareler, çok güçlü dişlere ve tırnaklara sahip olan canlılardır. Fareler kısa bir sürede üreyerek çoğalırlar. Farelerin yavru sayısı yaşadığı ortama ve beslenme şekillerine göre değişiklik göstermektedir. Fareler yılda 6-7 kez yavrular ve her seferde 10-13 yavru doğururlar.

Lağım Fareleri: pis ortamda yaşayan lağım faresi genellikle yavrularını kanalizasyon ya da su borusu atıklarının arasın da yapar. Yılda dört-beş defa yavru yaparlar. Lağım faresi her defasında dokuz-on tane yavru doğurur.

Çatı fareleri: otuz cm büyüklüğünde olan çatı fareleri yılda dört-beş yavru yapar. Her seferde altı-sekiz tane yavru doğururlar. Çatı faresinin yavruları ortalama dört ayda erginleşir.

Ev fareleri: sekiz- on cm büyüklüğünde olan ev farelerinin gebeliği üç hafta sürer. Yılda beş -altı defa yavrulayan ev faresi, her seferde sekiz-on iki adet yavru dünyaya getirir. Yavrular iki ayda erişkin olup üremeye başlarlar.

Tarla fareleri: Yılda altı defa doğururlar. Bu canlılar her defasında on tane yavru doğururlar.

 Su fareleri: Fare türleri içinde az üreyen fare su faresidir. Yılda iki defa doğuran su faresi, her defasında dört-beş tane yavru doğurur.

Pamuk fareleri: Fare türleri içinde en hızlı üreyen fare pamuk faresidir. Ayda bir doğum yapan pamuk faresi, her seferinde yedi-sekiz tane yavru yapar. Doğumdan hemen sonra, bir gün dolmadan yeniden çiftleşen pamuk faresi, çok hızlı bir süreçte ürer.

Hızla üreyen fareler yaşam alanlarınıza yerleştiğinde zaman kaybetmeden fare ilaçlama şirketlerinden destek almalısınız. Eğer fare gördüğünüz alanlara fare ilaçlama uygulaması yaptırmazsanız. Hızla üreyen fareler çok kısa bir sürede yaşam alanlarınızı istila edebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir