Fare İlaçları 

Fare ilaçları, kemirgenlerle mücadele için farklı alanlarda gerçekleştirilen ilaçlama uygulamalarında kullanılmaktadır. Fareden kurtulmak için ilaçlama yaptırmak ya da fare ilacı kullanmak şart olduğu gibi, kapalı ya da açık alanlarda kemirgenlerle mücadele için ek önlemlerin alınması da gerekebilir.

Fare ile mücadele için en sık kullanılan yöntem, kokulu sıvı ilaçlama tekniğidir. Kokulu sıvı ilaçlar, farelere solunum yoluyla etki sağladığı gibi, farelerin kısa sürede ortamdan uzaklaştırılmasına ya da ölmesine neden olur. Akciğer solunumu yapan kemirgenler, sıvı ilaçlardan hızlı bir şekilde etkilenir. Özellikle kapalı alanlarda farelere karşı yapılan sıvı ilaçlama teknikleri çoğunlukla kesin çözüm sağlar. Fakat giderlerde, duvar aralarında ya da kapıda farenin girebileceği boşluklar olması, bir süre sonra ortamda yeniden fare görülmesine neden olabilir. Bu nedenle, fare ilaçlama yaptırmak tek başına yeterli olmadığı gibi, kapalı alanlarda ek önlemlerin alınması gereklidir.

Fare ile Mücadele Yöntemleri

Fareyi yok etmek için kullanılacak ilaçların kaliteli olması ve farelere karşı kesin çözüm sağlayacak niteliğe sahip olması şarttır. Basit fare ilacı kullanılarak yapılan uygulamalar hiçbir sonuç sağlamayacağı gibi, farelerin ortamda daha yoğun görülmesine de neden olabilir. Fare ile mücadele için kullanılacak yöntemlerde, farelerin grup davranışıyla hareket eden canlılar olduğuna da dikkat edilmelidir. Bu özellikleri sayesinde, grup davranışlarını öğrenebilen fareler, zehirli yemleri bir süre sonra yememeye başlayabilir. Fare ilaçlama uygulamalarının profesyonel ilaçlama personelleri tarafından yapılmasının önemi bu noktada daha fazla değer kazanır. Basit uygulamalar ya da kalitesiz ilaçlar, farelerin ölmesini sağlamayacağı için, uygulamanın tekrarlanmasına, dolayısıyla da maddi zarara neden olacaktır.

Fare İlaçları Nerelerde Kullanılır?

Fare ilaçlaması, kapalı alanlarda olduğu gibi, açık alanlarda da hızlı ve kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Kapalı alanlarda sıvı ilaçlar kullanılarak ya da sıvı ilaçlara ek olarak veya bunlardan bağımsız olarak mumblok adı verilen fare ilaçları ile yapılabilen fare ilaçlama uygulaması, kapalı alanlarda istasyon adlı içerisinde mumblok bulunan düzeneklerle yapılır. Bu düzenekler açık alanlarda olduğu gibi, evcil hayvanların yaşadığı ya da küçük çocukların bulunduğu kapalı alanlarda da yapılabilir.

Fareden kurtulmak için kullanılan sıvı ilaçlar ya da fare yemlerinin profesyonel yöntemlerle gerçekleştirilmesinin hem sağlık açısından hem de fare ile etkili mücadele açısından kritik bir önem taşıdığı unutulmamalıdır.

Fare ilaçları yanlış yöntemlerle yapıldığında, hem ortamda yaşayan canlılara hem de doğaya ve eşyalara zarar verebileceğinden, fare ile mücadele uygulamalarının profesyonel böcek ilaçlama şirketleri tarafından yapılması gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir