‘Evimde fare var’ korkusundan sıyrılın

İlaçlama hizmetleri arasında en gerekli ve hassas olan tür fare ilaçlamadır.  Sıçangiller sınıfında sivri çeneli, uzun bıyıklı, uzun ve çıplak kulaklı, ufak kara gözlü, kemirgen bir memeli hayvan olan fare fiziksel özellikleri bakımından hızlıca hareket edebilen ve kolay yakalanmayan özelliğe sahiptir. Bu sebeple basit yöntemlerle çoğalmadan ele geçirmek oldukça zordur. Koku, görme ve işitme duyuları son derece gelişmiş olan bu canlıların avını gözüne kestirdiği an kaybetme ihtimali çok düşüktür. Farelerin genetiği ve insanların genetiği birbirine fazlasıyla benzerlik gösterdiği için gerekli ilaçlar için kemirgenler denek olarak kullanılır.
Kemirgenler, yeryüzünde tüm bölgelere dağılmış durumda olduğundan pek çok yırtıcı hayvanın avı durumundadır. Bunlar şahinler, atmacalar, yılanlar, kartallar, baykuşlar vb. canlılardır. Aynı zamanda fareler, böcek ile beslendiklerinde haşere popülasyonunun azalmasına katkı sağlayabilir. Doğal döngünün sağlanmasında büyük bir paya sahip fareler, insanların yaşam alanlarına sızdıklarında çeşitli zararlar verebilir. Özellikle evlere sızan fareler etrafta gördüğü her türlü yiyeceği tüketebilir. Bu sebeple evde fare alarmı hissedildiğinde kesinlikle açıkta hiçbir yiyecek veya giyecek bırakılmamalıdır. Fare kapanı gibi basit ve elverişsiz yakalama yöntemleri farelerin devamının yakalanmasına olanak sağlamayacağı gibi ortamı da kirletip salya, dışkı yoluyla birçok hastalık bulaştırmaya neden olacaktır. Kemirgenler, evlerde, iş yerlerinde vb. alanlarda bulunan mobilyaları, ahşap eşyaları kemirerek hasar verir. Hatta kabloları kemirerek yangın çıkmasına dahi sebebiyet verebilirler.
Hem kendi can sağlığımız hem de yaşam alanlarımızın emniyeti için farelere karşı bazı tedbirlerin alınması gereklidir. Farelerden kurtulma yolları arasında en hızlı ve güvenilir olan yöntem ilaçlama hizmetlerinden alınan yardım olacaktır. Bu sayede evimde fare var korkusundan en temiz ve sağlıklı şekilde kurtulmak mümkündür. İlaçlama hizmeti etraftaki hiçbir canlıya zarar vermeden profesyonel kişiler tarafından yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir