Ev İlaçlama Nasıl Yapılır? 

Ev ilaçlama yaptırmak haşereler ile mücadele için olduğu kadar, hijyen açısından da önem taşır. En sık kullanılan yaşam alanlarımızın başında gelen evlerde, haşerelerin varlığı ürettikleri bakteri ve mikroplar açısından oldukça tehlikelidir.

İnsanlarla doğrudan temas etmeseler dahi, yiyecek ya da eşyalarla temas eden haşereler, sağlığı doğrudan tehdit eder.

Hamam böceği, fare, tahtakurdu gibi haşerelerin yanı sıra, pire, tahtakurusu gibi canlılar doğrudan insan kanı emerek beslendiğinden, sağlık açısından da tehlikelidir. Zararlı canlılarla mücadele ederek hem sağlık hem de eşyaların ya da gıda maddelerinin güvenliğini sağlamak önemlidir.

Ev İlaçlama Yöntemleri 

Ev ilaçlama, ortamda bulunan haşerenin türüne ve yoğunluğuna göre çeşitli böcek ilaçları ya da ilaçlama yöntemleri kullanılarak yapılır. Hamam böceği, sivrisinek, tahtakurusu, pire, karınca ya da fare gibi haşere ve kemirgenlerle mücadele için sıvı ilaçların kullanımı oldukça yaygındır.

Ev ilaçlama işlemlerinde sıvı ilaçların kullanılması, haşereler ile mücadelenin yanı sıra, ortamda hijyen de sağladığından daha sık tercih edilir. Ancak cildi hassas olan ya da solunum yollarında sorun yaşayan insanların yaşadığı evlerde ya da çocuklar veya evcil hayvanların bulunduğu yaşam alanlarında sıvı ilaçların dışındaki böcek ya da fare ilaçları tercih edilebilmektedir.

Sıvı Ev İlaçlama 

Ev ilaçlama, sıvı böcek ilaçları kullanılarak yapıldığında, kısa sürede etki gösterir. Sıvı ilaçlar, evlerde fumigasyon ya da püskürtme teknikleri kullanılarak uygulanabilir. Sıvı ev ilaçlama işlemlerin kullanılan böcek ilaçları, haşerelerin türüne göre belirlendiği gibi, ortamdaki haşere yoğunluğu da bu noktada belirleyicilik taşır.

Böcek ilaçlarının haşere türüne göre hazırlanması ve ortamdaki haşere yoğunluğu dikkate alınarak uygulanması gerekir. Sıvı ev ilaçlama, püskürtme yöntemi ile uygulandığında, evin yaklaşık 15-30 dakika kapalı tutulması yeterlidir. Fumigasyon yöntemi ile yapılan işlemlerde ise evin yaklaşık 2-3 saat kapalı tutulması ve yeterince havalandırıldıktan sonra kullanılması gerekir. Sıvı böcek ilaçlama işlemlerde, hamam böceği ve fare gibi haşere-kemirgen türleri için koruyucu jel ve katı ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir