En Zararlı 10 Haşere

En zararlı 10 haşere diyerek yazımıza başladığımızda kafanızda: “acaba diğer haşereler zararlı değil mi?” sorusu aklınıza gelebilir. Bunu net bir şekilde cevap verelim. Haşerelerin tamamı zararlıdır. Hem direk olarak zararlı oldukları gibi hem de dolaylı yollardan sağlığımıza ciddi zararları olmaktadır. Burada değineceğimiz 10 zararlı haşere hem en sık görülen hem de bu sıklıkla doğru orantılı bir şekilde zarar verebilen canlılardır. Bunlardan sırasıyla bahsedecek olursak;

10 – Pire

pire-zararlari

Pire, haşere türleri arasında kan emerek yaşamını sürdüren insan ve hayvanlara zarar veren bir asalak türüdür. Alerjik hastalıklar yayan zararlı canlı türlerinden olan pireler genellikle geceleri aktif olmaktadır. Seyahatlerini sıçrayarak yapan bir haşere türüdür. Pirelerin zarar verdiği kitlede sadece insanlar yoktur. Aynı zamanda listelerinde kedi köpek gibi evcil hayvanlara da bulunmaktadır.

 • Pireler ortalama 2-5 mm boyundadır. Bütün böcekler arasında en yükseğe zıplayan canlılardır.
 • 1 yıl civarında ömürleri olan pirelerin en bilinen türleri insan piresi, köpek piresi, kedi piresi, sıçan piresi ve kuş piresidir.
 • İnsan ve hayvanların ölümüne neden olabilen bu canlılardan kurtulmanın tek yolu pire ilaçlama yaptırmaktır.
 • Özellikle koltuk, yatak, kıyafet arası gibi alanlarda bu haşereler çok hızlı çoğalmaktadır.

9 – Hamam Böceği

hamam-bocegi-zararlari

Hamam Böceği eklem bacaklılar grubuna giren zararlı bir böcek türüdür. Sert kabuk yapıları onları dayanıklı böcekler arasına sokmuştur. Hamam böcekleri yaşadığı yere ve hava sıcaklığına göre farklı boyuttadır. Ancak genel olarak bakıldığında ortalama bir hamam böceği yaklaşık 2-3cm arasında değişim gösterir. Hamam böcekleri her zaman geceleri aktif olmaktadırlar. Ve güçlü ayak ve bacakları sayesinde çok hızlı hareket edebilirler.

Hamam böceklerinin genel özellikleri diğer böceklere göre daha farklılık göstermektedir. Hamam böceklerinin en ilginç özellikleri algısal açıdan çok güçlü olmalıdır. Örneğin:

 • Hamam böceklerinin algılama sistemi çok kuvvetlidir.
 • Geceleri ortaya çıkan hamam böcekleri besinlerin yerini kolayca tespit edebilir.
 • İnsanın yediği bütün besinleri yiyebilirler.

8 – Çıyan

ciyan-zararlari

Çıyan haşeresi Tespih böceğinin yakından akrabasıdır. Boyları 1 ila 30 cm ile değişen çıyanlar diğer zararlı türleri yiyerek beslenirler. Türkiye’de genel boyutları küçük olan çıyanların Tropik iklimlerde boyları 30 santimetreyi bulan korkutucu boyutlara çıkabilme ihtimali vardır. Oldukça tehlikeli canlılar olan çıyanlar sanıldığının aksine son derece zehirlidir. Yaşadıkları alanlara ve türlerine göre zehirlerinin etkisi de değişmektedir. Sıcak ortamlarda yaşayan türleri çok daha zehirlidir. İnsanlarla aynı ortamlarda olduklarında çok ciddi tehlike yaratmaktadırlar.  Çıyan sokması sonucu kişilerde şiddetli ağrı, baş dönmesi, üşüme, titreme, yüksek ateş gibi belirtiler görülür. Öyle ki çok ileri düzeyde etkili zehre sahip olan türlerinin ısırması sonucu insanların felç geçirme olasılığı bir hayli yüksektir.

7 – Akrep

akrep

Akrepler astrolojide çoğunlukla zeki insanların, lider ve yöneticilerin burcu olarak bilinse de nihayetinde böcek karakterleri nedeniyle öldürücü etkiye sahip olacak kadar zehirli canlılardır. Akrep tarafından ısırılan bir insanın felç kalabilme ihtimali çok yüksektir. Üstelik yaşanacak bu olumsuzluk bununla da sınırlı değildir. Isırılan bazı kişiler zehirlenerek hayatını da kaybedebilir. Üremeyle ilgili olarak akreplerde diğer böceklere benzemektedirler. Onlarda yumurtayla çoğalırlar. Fakat akreplerin en tipik özellikleri diğer türlerin aksine onlar birlikte yaşamazlar. Yalnızca çift olarak yaşamlarına devam ederler.

 • Genellikle açık alanlarda yaşayan akrepler, çok iyi gizlenebildiği gibi; ağaç kenarı, taş altları ve duvar aralıkları gibi alanlarda yuva yapar.
 • Yavaş hareket etmesine rağmen, iyi gizlendikleri için geç fark edilebilen akrepler, aile halinde yaşamaktadırlar

6 – Gümüş Böceği

gumus-bocegi-zararlari

Gümüş böceği omurgasız canlılardandır. Parlak gri renkli olmasından dolayı halk arasında gümüş böceği olarak adlandırılmıştır. Pek çok böcek türü gibi onlarda nemli ortamlarda yaşamayı severler. Ve ciddi anlamda zararlı böcekler arasında yer alırlar. Genel olarak özelliklerine bakacak olursak:

 • Katmanlar halinde vücut derisi olan bu haşerede 4 tane ayak bulunur. Kuyruk bölümünde bulunan 2 tane antenleri ve parlak gri rengi ile tanınan bir böcektir.
 • Ortalama boyları 2 ile 4 cm arasında değişen gümüş böcekleri sıcak ve nemli ortamları sever, soğuk havalarda ise pek ortalıkta görülmez.
 • Gümüş böceği beslenmesini kâğıt ve naylon maddeleri yiyerek beslenir.

5 – Sivrisinek

sivrisinek-zararlari

Dünya üzerinde hemen hemen bütün pi ortamlarda rastlayabileceğiniz sivrisinekleri bir savaş makinesi olarak tabir etmek çok da aşırı bir durum değildir. Zira en az bir makineli tüfek kadar tehlikeli olan bu canlıların genel özellikleri ise şöyledir:

 • Sivrisinek yumurtlamayla çoğalan zararlılardandır. Yumurtalarını genellikle sulak ve nemli alanlarda saklar.
 • Bataklık, lağım suları ve kirli su birikintilerinin olduğu pis alanlar onların en mutlu şekilde yaşadığı yaşam merkezleridir.
 • Sivrisinekler, çiftleşmelerini havada uçarken yapabilmektedirler.
 • Uçuş hızları ise saatte yaklaşık 2,5 km civarındadır.

 

Zararları

 • Sivrisineklerden kendinizi ne kadar korumaya çalışırsanız çalışın onlar yine de ufacık bir demir para kadar bile açık bıraktığınız alanı sezebilir.
 • İnsanları ısırarak kan emen sivrisineklerin sokması aslında birçok hastalığa neden olabilmektedir.
 • Sivrisineklerden insanlara bulaşan en önemli hastalıklardan birisi sıtma hastalığıdır.

4 – Fare

fare-ilaclama

Tehlikeli ve bir o kadarda ilginç bir canlı olan fareler, memeli canlılar olmaları nedeni ile doğurarak üremelerini gerçekleştirirler. Diğer kemirgen canlılar arasında en sık üreyen canlılar arasında yer almaktadırlar. Genel olarak bakıldığında yılda 5-6 kere üreyebilen fareler, her üremelerinde en az 10-15 arasında yavru doğurabilirler. Diğer canlılardan farklı olarak tırnak yapıları çok güçlü olan türleri ise yüksek binalara rahatlıkla tırmanabilirler. Farelerin zararlarına bakacak olursak:

 • Özellikle açıkta buldukları gıda ürünleri üzerinden beslenmelerini sağlayabilirler ve maalesef bu gıda ürünlerinin üzerine dışkı ve salyalarını bırakırlar.
 • İnsanların birçok hastalığa yakalanmalarına neden olurlar.
 • Ev içinde beslenebilecekleri yiyecek bulamadıklarında ise hedefte eşyalarınız ve siz varsınızdır. Çok rahat bir şekilde sizleri de kemirebilmektedirler.
 • Fare ısırması sonucu insanlara tifüs başta olmak üzere birçok hastalık bulabilir.

3 – Kulağakaçan

kulagakacan-zararlari

Kulağakaçan böceği, uzun ve ince yapılı bir böcek olup, kuyruk kısmında bulunan pense şeklindeki kıskaçları ile bilinmektedir. Kulağakaçan böceği oldukça tehlikeli bir böcek olup uyurken insanların burnundan ya da kulağından içeri girerek kulak zarlarına zarar verebilmektedir. Bu son derece ciddi bir durumdur. Bu yüzden en tehlikeli 10 böcek listesinde kendine yer bulmuştur. Genel olarak onların da özelliklerine bakacak olursak;

 • Ortalama 3,5 – 4 cm boyunda olan kulağakaçan, gündüzleri taş ve ağaç kabuklarının altında yaşarken geceleri aktiftir.
 • Beslenmelerini sebze ve meyveler ile sağlayan kulağakaçan, hızlı hareket edebilen bir canlıdır.
 • Nemli alanlarda yaşamayı tercih etmektedirler.

2 – Kene

kene-zararlari

Son dönemde Özellikle Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı ile ön plana çıkan keneler insanlar arasında korku ve paniğe sebep oldular. Yaz aylarında birçok insanın kene ısırması sonucu hayatını kaybetmesi keneleri gündeme taşıdı. Ve tabi bizim listemizde de ilk 10’a girmeyi başardı. Son derece tehlikeli canlılar olarak bilinen kenelerin özelliklerine ve zararlarına bakacak olursak:

 • Keneler, insanlar ve hayvanlar üzerinden kan emerek beslenen canlılardır.
 • Bu kan emme sırasında insanlara birçok hastalık ve mikrobu aynı anda bulaştırabilirler.
 • Keneler açlığa yaklaşık olarak 550 gün dayanabilir.
 • Kenelerin bazı türlerinde göz bulunur bazı türlerinde ise göz bulunmaz.
 • Vücudu çok esnek ve derisi ise çok sağlam olan keneler, türlerine bağlı olarak bazı ölümcül olabilmektedirler.

1 – Akar(Mite)

akar-mite-zararlari

Akarlar yani diğer bilinen adlarıyla miteler gözle görülemeyecek kadar ufak ancak ebatlarından çok daha büyük zararlara sebebiyet veren canlılardır. Akarlar 8 bacaklı bir canlı olup ağız yapıları keskincedir. Yaklaşık 150-200 türü bulunan akar böceklerinin bazı türleri de tozlu ve pis ortamlarda yaşamaktadırlar. Genel olarak hem kısaca özelliklerine hem de zararlarına bakacak olursak:

 • Beslenmelerini çoğunlukla insanların bu tür eşyalar üzerine döktükleri kıl ve deri döküntüleri ile sağlamaktadırlar.
 • İnsanlara astım, bronşit gibi ciddi hastalıkların bulaşmasına neden olurlar.
 • Özellikle küçük çocukların pelüş oyuncakları içerisinde yaşayan akar böcekleri, daha çok ufak yaşta çocukların bu tür hastalıklara yakalanmasına sebep olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir