Danaburnu İlaçlaması

DANABURNU

Danaburnu, toprak diplerinde yaşayan ve bitkilerin genç köklerini yiyerek ekinler üzerinde ciddi zararlara sebebiyet verebilen bir haşere türüdür. Bu haşerelerin Boyutu 2 cm ile 5 cm arasında değişebilir. Danaburnu genellikle siyah ya da kahverengi tonlara sahiptir. Bu canlılar,  toprak altında ve toprak üstünde yaşayabilmektedirler. Yağışlı havalarda danaburnu toprak yüzeyine çıkarak dolaşır. Yumurtlayarak üreyen bu haşereler larvalarını bitkilerin köklerine bırakarak, çıkacak genç köklerin çürümesine ve ölmesine sebep olur. Önemli besin kaynaklarımız olan ekinleri korumak ve kurumalarını önlemek için danaburnu ilaçlama yaptırılması mutlaka şarttır. Bu haşereler, ilkbahar aylarında çoğalmaya başlayarak, bitkiler ve ekinler açısından tehdit yaratır.

Danaburnu haşeresi gürültülü sesler çıkardığı zamanlarda rahatlıkla fark edilebilir. Danaburnu hem otçul hem de etçil olarak beslenir, toprakta yaşayan solucan ve diğer haşereleri yiyerek de yaşamını sürdürebilir. Yeşil ve açık alanlarda yaşayan bu haşere türleri, seralara ve ev bitkilerine de zarar verebilmektedir. Tarla, sera ve ekinlerin bulunduğu yerlerde bu zararlı haşere türü bulunmaktaysa mutlaka en kısa sürede ilaçlama yapmak gerekir. İlaçlama yapılmadığı takdirde kısa süre içerisinde tüm ekinler kuruyup, çürüyecektir.

Danaburnu ile baş edebilmek için ilaçlama yaptırmak çok önemli olduğu gibi, bu haşere türüne karşı yapılan ilaçlamalar bazen yeterli olmamaktadır. Toprağın 35-40 santimetre kadar diplerine inebilen bu haşereler ilaçlama işleminden genellikle etkilenmez. Bu sebeple kullanılan ilaçların ve ilaçlama tekniklerinin profesyonel ve etkili olması önemlidir. Etkisiz ilaçlarla böcek ilaçlama yapan amatör firmalar, danaburnu haşeresine karşı asla etkili bir çözüm sağlayamaz. Bununla birlikte bu canlılardan bireysel yöntemlerle kurtulmaya çalışmak netice vermeyecektir. Danaburnu toprağın bulunduğu her yere yuva yapabilir, sadece taş ya da duvar aralarında yuva oluşturamaz. Fakat kapalı alanlardan açık alanlara rahatlıkla girebilir, iç mekanlarda dolaştıktan sonra, evlerinizde bulunan bitkilerin içerisine rahatlıkla yuva yapabilir.

Profesyonel bir böcek ilaçlama firmasından destek aldığınız takdirde danaburnu haşeresin den kısa sürede kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir