Çevrede görülen böcekler

İnsanlar yaşadıkları her alanda böcek, haşere ve kemirgen ile karşılaşırlar. Bu zararlılar bulundukları her yerde tehlike demektirler. Evlerimizde, okul, fırın, lokantalarda, büfe, hastane ve iş yerlerimizde gördüğümüz çoğu haşereler dışında açık alanlarda da sıkça karşılaşılan haşerelerden kurtulmak oldukça önemlidir. Bahçeler, park, tarlalar, ormanlar bu zararlılar sebebi ile her geçen gün tahrip olmaktadırlar. Ancak böcek ilaçlama ile kısa sürede yok edilecek olan bu böcekler için kesinlikle böcek ilaçlama firmaları ile görüşülerek ilaçlama hizmeti alınmalıdır.

Bahçe, park ve tarlalarda, kırsal alanlarda görülen böcekler bu yerlere çok fazla zarar verirler.  Kırkayak, çıyan, tahtakurdu, salyangoz, yılan, fare, örümcek gibi böcek, kemirgenler bulundukları yerlerde olan bitkileri, yaprakları, yeşillikleri, meyve ve sebzeleri, ekin köklerini, ağaçları besin ihtiyacı olarak yiyebilen canlılardır. Bu yüzden kısa süre içerisinde bitkilerin kurumasına, ağaçların yıpranmasına, tarlalardaki verimlerin azalmasına, meyve ve sebzelerin tüketilmez hale gelmesine neden olurlar. Çevrede görülen böceklerden kurtulmak için ise, bireysel yöntemler sadece zaman kaybında ibaret olur. Çünkü açık alanlarda en ufak kuytu köşelere dahi temas edecek şekilde bir teknik ile böceklere müdahale edilmelidir ki kesin sonuçlara ulaşılabilsin. Eğer ilkel yöntemler kullanılır ise asla kalıcı çözümler elde edilmez. Bu gibi durumlarda en doğru davranış böcek ilaçlama şirketleri ile irtibat kurulması ve alanlara bağlı olarak tarla ilaçlama, bahçe, orman, park, otopark, site ilaçlama hizmetleri alınmasıdır.

Ağaç kurdu haşeresi ağaçları kemirerek içlerine kadar ilerlemektedir. Kırkayaklar, salyangoz ve karıncalar ise yaprakları ısırarak besin ihtiyaçlarını karşılayabilen haşerelerdir. Fareler tarlalarda toprakların altlarında yuva yaparlar ve ekinlerin sulanma dönemlerinde bu yuvaları nedeni ile bu ekin köklerine suların gelmesini ve kısa süre sonra ekinlerin kurumasına sebep olurlar. Bu durum verimi azaltır. Çevrede görülen böcekler, insanlar için, yeşillikler için oldukça tehlikelidirler ve bunlardan kurtulmak için yapılacak ilaçlamalar da çevreye zarar vermeyecek şekilde uygulanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir