Çekirgenin Üremesi

Çekirge, tarla, çayır ve su kenarlarında yaşayan, 5-6 cm uzunluğunda, uzun ve sıçrayıcı özellikte arka bacaklara sahip, erkekleri ses çıkartan canlılardır. İlkbahar ile sonbahar arasında dört aylık ömrü olan çekirgenin üremesi yumurtlayarak gerçekleşmektedir. Dişi çekirge ömrünün son haftasında, üç defada 200 kadar yumurta yumurtlar. Bu yüzden yaşam alanında bu haşerelerle karşılaşan insanlar mutlaka çekirge ilaçlama uygulaması yaptırmalıdır.

Dişi çekirgenin arka kısmında bulunan yumurtlama borusuyla toprakta delik açarak, pirinç iriliğindeki 70 kadar yumurtayı bırakır. Üç defada toplam 200 kadar yumurta bırakan dişi çekirge, soyunun devamlılığını sağlar. Çekirgenin üremesinde kışı toprakta geçiren çekirge yumurtaları, ilkbaharda sıcaklık 34 dereceye ulaştığında, 11 gün içinde açılmaktadır. Yumurtadan çıkan çekirge yavruları, birkaç defa deri değiştirerek 1 ay içinde ergin hale gelirler.

Toplu halde yaşayıp, ekili alanlara toplu halde saldıran çekirgeler, ölürken de toplu halde ölüp, leşleri ile hastalıklara yol açmaktadırlar. Bir çekirgeden, 200 adet çekirgenin üremesi, çekirge sürülerinin çok sayıda olduğunu göstermektedir. Çok sayıda üreyip, ekili tarlalara zarar veren çekirgeler ile mücadele de ilaçlama şirketimizden etkili ve garantili çekirge ilaçlama hizmeti alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir