Bitlenme ile nasıl başa çıkılır?

Bit, insanlarda konaklayan, konakladığı insan üzerinden de kan emerek beslenen haşeredir. Başların yan kısımlarında, kulak arkalarında daha sık görülen bu haşereler için bir an önce önlem alınmalıdır. Çünkü sayıları kısa sürede artan bitten kurtulmak, çoğaldıklarından dolayı zorlaşacaktır. Bitlenme durumuna maruz kalan kişilerde aşırı kaşıntılar görülür. Çünkü bu haşerelerin ısırdıkları yerlerde küçük yaralar meydana gelir. Sağlık açısından tehdit olan bit ile mücadele için bu haşereler en başında önlenmeli, bit ilaçlama yaptırılarak alanlar hijyen tutulmalıdır.

Bit haşeresi kişiden kişiye çok kolay bulaşabilmektedir. Başında bit bulunan bir kişi ile oyun oynarken ya da okulda aynı sıradayken edilen temas kişileri bitlenme riski ile karşı karşıya bırakır. Bu yüzden okul, avm, sinema, yurtlar, askeri koğuşlar gibi yerlerde bit ilaçlama sık sık yaptırılmalıdır. Bu alanlarda bitlenme riski daha fazladır. Ayrıca yastık, örtü, toka, tarak, başörtüsü, şapka gibi özel eşyalar yolu ile de bitler kolaylıkla bulaşabilirler. Bitler ile sorun yaşamamak adına insanlarla yakın temaslarda bulunulmamalı, herkesin özel eşyaları kullanılmamalıdır. Ayrıca eşya dolaplarında yanyana konulmuş kıyafetlerden dahi bulaşabilen bit ile mücadele için doktor tavsiyesindeki, özel karışımlarla hazırlanan bit ilaçları ya da ince ve sık dikişli taraklar kullanılmalıdır. Bu ilaçları bebekler ve hamileler kullanacak ise, kesinlikle sağlık kuruluşları tarafından yardım alınmalıdır. Etrafa da bulaşabilecek olan bitlere kökten çözüm için bit ilaçlaması şarttır.

Bitlenme ile nasıl başa çıkılır? sorusu birçok insan için baş belası olan bitler ile mücadele için de oldukça önemlidir. Bitlenme başlara uygulanan ilaçlarla son bulduktan sonra, muhakkak bit ilaçlama hizmetlerinden de yararlanılmalıdır. Özellikle insanların toplu yaşam alanlarında bit ilaçlama periyodik olarak yaptırılmalıdır. Firmamıza ulaşarak 7/24 istediğiniz saatlerde uygun bit ilaçlama fiyatları ile bit ilaçlama hizmeti alabilmeniz mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir