Bit İlaçlama

bit-ilaclama-ozbocek

Garantili yöntemlerle gerçekleştiğimiz işlemler uygulama yaptırdığınız alanlarda kalıcı ve kesin çözümler sağlamaktadır.

Bitlenme özellikle küçük çocukların bulunduğu ve kalabalık ortamlarda yaygın olarak görülmektedir. Okul dönemindeki küçük çocuklar hayatlarında en az bir kere bitlenmiştir. Bu durumun temizlik ya da hijyenle hiçbir ilgisi yoktur. Parazit gurubu içerinde yer alan bu haşereler, zıplayarak canlılar arası geçişi kolaylıkla sağlamaktadır.

Bitin Zararları

Bu parazitler ısıran haşerelerdir. Isırdıkları yerde kaşıntı ve kızarıklığa neden olmaktadırlar. İnsan kanını emerek beslenmektedirler. Dolayısıyla kan emdikleri alanda akneler oluşmaktadır. İnsanlar üzerinde rahatsızlığa neden olan bit ile mücadele kısa sürede gerçekleştirilmektedir. Yoksa çabuk üreyen bu parazitler ile mücadele etmek oldukça zorlaşacaktır.

Mücadele Yolları

Bu parazitler üzerinde uygulanan mücadele işlemlerinde profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır. Dışarıda satılan kalitesiz, kimyasal ilaçlar sağlığınıza ciddi anlamda zarar verecektir.

Mücadele işlemlerini yapacak kişinin, boyutları türlerine göre değişiklik gösteren bu parazitlerin tüm türlerini tanıması gerekmektedir. Çünkü türlerine göre etki edecek uygulamada farklılık göstermektedir.

Kalıcı ve kesin sonuçlar sağlamak için
  • Evdeki hijyene önem verilmelidir
  • Kişisel temizliğe önem verilmelidir
  • Uygulama sonrası kişisel eşyalar ve yatak çarşafları temizlenmelidir.
  • Yayılma ihtimaline karşı evdeki tüm alanların ilaçlanması gerekmektedir.

Bit ilaçlama firmaları arasında en ekonomik fiyatlarla hizmet veren firmamızdan, gün içerisinde dilediğiniz her saatte yardım alabilirsiniz. Şirketimiz 7/24 servis sağlamaktadır.

Bit ile Mücedele

Yaşam alanlarında bitler ile karşılaşanlar mutlaka bit ilaçlama uygulaması yaptırmalıdır. Bit kanatsız yapıda yassı vücutlu 2-3 mm boyunda kan emici bir böcektir. Bitlerin ömrü 1–2 ay gibi bir süredir. Kafa biti karınlarının altındaki küçük açıklıktan nefes alır. Bit yumurtalarını yapıştırmak için, ağzından özel bir sıvı salgılar. Bu işlem sırasında bit ölmez fakat hareketleri yavaşlar. Bitin ayak uçları çengel tırnaklıdır. Doğada 3.300 kadar bit çeşidi bulunur. Baş biti, kıl biti, at biti, elbise biti en çok karşılaşılan bit türleridir. Bit canlısında yapısal değişim olmaz(metamorfoz) yumurtadan çıkan yavrular ergin bitlere benzerler. Bit yumurtasının adına sirke denir. Bit canlının üzerinden ayrı kaldığında 48 saat yaşayabilir. Bit yumurtası (sirke) kumaş ve battaniye üzerinde 10–15 daha yaşayabilir. Bit salgıladığı tükürüğü ile sirkeye kıla sıkıca yapıştırır. Özel ilaç ve şampuanlar olmadan sık tarakla tarama yapılmadan bu yumurtalar saçtan çıkmaz.

– Yaprak biti; bu bit hayvansal bitlerden ayrı bir bittir, kan emerek değil bitkileri kemirerek beslenebilir.
– Kıl biti; 1–1.5 mm büyüklüğünde olan kıl biti sakal, göğüste bulunur. Gözle görülebilen kıl biti, kıl dibine sıkı bir şekilde yapışık olarak yapıştırılır.
– Elbise biti; Elbise biti yumurtasını iç çamaşırların dikişlerine yapıştırır. Tifüs hastalığının bulaşmasında etkendir. Tifüs mikrobu elbise bitinin bağırsağında bulunur. İnsanı hasta eder.
– Baş biti; 2-3 mm boyundadır. Baş biti insanların başında yaşar. Dişi olan baş biti yumurtasını özellikle kulak arkalarına ve başın ense kısımlarına doğru bırakır en yaygın bit türü baş bitidir.

Bit olan bir kimsenin eşyasını kullanan insanlardan bit, diğerine geçer. Bit aşırı kaşıntıya neden olan bir parazittir. Çekerek veya tarayarak temizlemek mümkün değildir. Bitin bulaştırdığı pek çok hastalık vardır. Tifüs, humma en tehlikeli salgın hastalıkların başında bulunur.
Tifüs; Bitten bulaşan bir hastalıktır. Tifüs hastalığı yaratan sebepler, fazla yorgunluk, pislik, açlık, kalabalık yerlerde yaşamaktır. Tifüs olan hastada görülen belirtiler; dil paslanması, dudak kuruması, sayıklama, alt ıslatmadır. Bu rahatsızlıklarla hiç karşılaşmamak için mutlaka bit ilaçlama yaptırmalıyız.

Humma; dünyada pek çok ülkede görülen humma bit, sinekle bulaşabilen kanamalı olarak seyir eden öldürücü bir hastalıktır. Savaş zamanlarında hastane, yatılı okul, hapishane vb toplu yaşama tifüs hastalığının çok yayıldığı görülmüştür. Bit ile mücadelede bireysel müdahale pek mümkün değildir. O yüzden iyi bir ilaçlama firmasından hizmet alınmalı, bit ilaçlama uygulaması yaptırılmalıdır.

Bit ilaçlama Nasıl Yapılmalıdır ve Kim Yapmalıdır?

Bit ile mücadele iki şekilde yapılmalıdır. Öncelikle yaşam alanınız ve kişisel temizliğinizi doktor kontrolünde verilen bit ilacı kullanarak sağlamalısınız. Eş zamanlı olarak bit ilaçlama servisi desteği alınmalıdır. Bit ile mücadele de evinizde bulunan tüm alanlar ilaçlanmaktadır. Bitler yastık kılıfı, atkı, yorgan ve yakın temas ettiğiniz kumaşlara yapışarak orada kalırlar. Yataklar, yorganlar, dolap içleri, koltuklar, kanepeler, elbiseler dahil gözle görülen tüm alan detaylı bir şekilde ilaçlanacaktır.

Bit ilaçlama bitimi alan 2-3 saat kadar kapalı bırakıldıktan sonra öncelikle havalandırılır. Sonrasında tüm eşyalar yıkanmalıdır. Kişisel tekstil ürünleri kaynatıldıktan sonra kullanılmalıdır. Yoksa yapışıp kalmış bit sirkesi yumurta içindeyse üreme gerçekleşebilir. 4-5 gün sonra bitin çoğunluğuna göre ikinci bir takviye ilaçlaması gerekebilir. İkinci ilaçlama her zaman yapılması gerekmeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir