Bahçe İlaçlama, Haşere ile Mücadele

Bahçe ilaçlama ve haşere ile mücadele etmek için en uygun zamanlar.  Kışın karlı ve yağmurlu günlerini geride bıraktığımız şu günlerde bahçe ve açık alanlarda haşerelerin hareketliliğinde göze çarpmaktadır. Özellikle bahçelerde kedi varsa köpeklerin belli aralıklarla toprağı kazdıklarına şahit olursunuz. Haraketliliğin bir diğer adresi ise kuşkusuz karasinek ve güvelerin yavaş yavaş ortaya çıkması durumudur. Bahar aylarına girilmesi ile beraber yaşam alanlarımızda en çok etkili olan ve olacak haşere türlerini sıralamak mümkündür.

  • Sinek ve türlü böceklerin yaygın olduğu günler bahar aylarının ilk haftasında başlar ve sıcaklıklar kırılana kadar devam eder.
  • Bu döngüyü toprak altı canlıları olarak danaburnu, akrep, örümcek ve fareler takip eder. Zira bu zararlı canlı türlerinin ortaya çıkması çeşitli hastalıkların bulaşmasına neden olmaktadır. Salyangoz da bahar ayının ve yağmurun ortaya çıkmasından sonra bahçelerde boy gösterip, özellikle de bitki türlerine ve köklerine zarar verir.
  • Keneler yaza merhaba dediğimiz günlerde tüm yeşil alanlarda yaygın olurlar. Üstelik ölümcül virüs taşıdıkları için oldukça tehlikelidirler.
  • Yaz aylarında aktif olan diğer haşere türleri ise; pire, hamamböceği, kalorifer böceği türleridir.

Haşere ve kemirgen türlerinin en aktif olduğu ve evlerimize sızmalarına olanak tanıyan en etkili alan bahçelerdir. Bu yüzden bahçe alanlarının titizlikle ilaçlama yapılması ön görülmektedir.

Bahçe ilaçlamasında Kullanılan İlaçlar ve Yöntemler

Bahçe ilaçlamasında kullanılan ilaçlar ve yöntemler haşere ve kemirgen türünün çeşidine göre değişiklik göstermektedir. Bazı haşere ve kemirgen çeşitleri için Ziraat mühendisleri tarafından çeşitli kürler ve karışımlarda hazırlanmaktadır. Ancak ilaçlama yöntemlerine bakacak olursak; sıvı, buharlama, sisleme, zaman zaman toz ilaçlar, bunun yanında fare kontrolü için fare istasyonu adını verdiğimiz araçlar kullanılarak etkili yöntemlerle tüm haşere türleri yok olmaktadır.

Bahçe İlaçlama Ne Zaman Yapılır?

Bahçe ilaçlama ne zaman yapılır diye merak edenler için, bu ilaçlama uygulamasının Mart ayı sonlarından başlanarak, takip eden aylarda periyodik olarak Kasım ayına kadar yapılması ön görülmektedir. Ülkemizde haşere çeşitliliği nedeniyle, değişen mevsimler ve de kırsal-büyükşehirler baz alındığında bu uygulamalara ara verilmeden; Fare, Akrep, Salyangoz, Kene, Örümcek, Sinek ve Sivrisinek türlerine karşın bu uygulama yöntemlerinin rutin olarak yapılması gerekmektedir.

Bahçe İlaçlama Nasıl Yapılır?

Bahçe ilaçlaması nasıl yapılır? Doğru ilaçlama, doğru zamanlar hani dönemlerdir?  Bahçe ilaçlaması için bahçe ilaçlama zamanları doğru kodlanmalı ve bahçe ilaçlama makinaları ile bahçe ilaçlama pompaları aracılığı ile yapılmalıdır. Bahçe ilaçlama pompası ile yapılan uygulamalar her zaman için başarı grafiğini yükseltmektedir. Bahçe ilaçlama makinesi ya da bahçe ilaçlama motoru ile de yapılan uygulamalarda, çimlerde ve toprak altına ve de bitkilere bulaşan haşerelerin bahçelerimizden ve evlerimizden arınmasına olanak tanınır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir