Arıların Özellikleri

Arılar, koloni halinde yaşayan ve aralarında iş dağılımı olan, üstleri tüylü, zar kanatlı bir böcek türüdür. Oluşturdukları kovanda toplu şekilde yaşayan işçi arıların bağlı oldukları bir kraliçe arı vardır. Kraliçe arı, kendisine has radarıyla ortamdaki tüm arıları kontrol eder ve onların ne yaptığını bilir.

Duyma yetileri olmayan arılar gelişmiş beyin yapıları sayesinde çok kısa bir zaman diliminde beyinlerinde trilyonlarca işlem yürütebilirler. Ayrıca çiçek vb. bitkilerden topladıkları nektarini bala dönüştürerek peteklerinde depolarlar. Ürettikleri balı peteklerinde depolamalarının başlıca sebebi ise; zorlu geçen kış aylarında bulundukları kovan içerisinde soğuk hava şartlarından ve diğer olumsuz etkenlerden korunmak içindir.

Yaban arıları ise bal arılarından farklı olarak iğnelerini tek seferlik değil birden fazla kez kullanabilirler ve çok daha saldırgandırlar. Sık sık bal arılarının kovanlarına da saldırırlar ve bal arılarıyla savaş halindedirler. Bal arılarından diğer bir farkları ise tüysüz bir yapıya sahip olmalarıdır. Ayrıca bal arıları gibi bitkiler aracılığıyla değil örümcek türü böceklerle beslenirler. İnsanlardan uzak alanlarda problem oluşturmayan eşek arıları, saldırgan yapıları nedeniyle insanların bulunduğu bölgelerde büyük tehlike oluştururlar.

Eşek arılarına karşı gerçekleştirilebilecek olan bilinçsizce bir müdahale yöntemi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple yaban arıları ile mücadele konusunda dikkatli olunmalı etkili ve güvenli bir sonuç için haşere ve ya böcek ilaçlama firmaları gibi firmalardan destek alınmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir