Akrep Zehiri Öldürürmü

Yaşam alanımızın herhangi bir yerinde gördüğümüz akrep sonrası o alana mutlaka akrep ilaçlama uygulaması yaptırmalıyız. Apartman boşluklarından çatılara, bodrum katlarından asansör boşluklarına, bahçelerden mutfaklara, kamuya açık alanlardan evlerin içine kadar insanın bulunduğu neredeyse her yerde yaşayabilen akrepler; dünya üzerinde bilinen en tesirli zehre sahip olan canlılar arasında yer alır. İnsanoğlu akrep ilaçlama üzerine uzun yıllar boyunca çalışmış ve bu ciddi manada tehlikeli canlılardan etkili bir şekilde korunma imkânı sağlayan özel ilaç karışımları geliştirmeyi başarmıştır. Ülkemizde 20’den fazla türü bulunan akrep çeşitleri, kırsal alandan gelişmiş kentlere birçok alanda insan yaşamına dâhil olmaktadır. Akrep sokması durumunda vakit kaybetmeden en yakın hastaneye başvurulmasının tavsiye edilmesinin nedeni ise genel olarak birçok türün zehirli olmasıdır. Akrep zehri insan bedenine girdikten saniyeler sonra etki ettiğinden, akrep ilaçlama konusu kesinlikle hafife alınmamalıdır.

Akrep ilaçlama konusunda yapılan uygulamaların profesyonel olarak yürütülmesi gerekmektedir. Zira akrep ilaçlama firması seçerken gerek yasal olarak hizmet verildiğinin göstergesi olan ruhsat gerekse de ilaçlama konusundaki uzmanlığı gösteren sertifikaların sorulması gerekir. Sektörde kendini akrep ilaçlama şirketi olarak tanıtan ve hatta akrep ilaçlama servisi gibi broşürler dahi bastıran korsan kişilerin de faaliyet gösterdiği unutulmamalıdır. Bu tür kişilerin yürüttüğü ve sadece adı “akrep ilaçlama” olan uygumalar akreplerin ölmesini sağlamaya yeterli olmamakta, aksine insan sağlığının riske atılmasına sebep olmaktadır. Ayrıca insanlar bu kişilerden aldığı akrep ilaçlama hizmetleri ile sorunun çözüldüğü düşünerek daha da büyük risklerle karşı karşıya kalmaktadır.

Çiftleşmek için insanların bulunduğu alanlarda gezinmeleri de söz konusu olduğundan, bir tane akrep görüldüğünde ortamda başka akrep veya “akreplerin” de olabileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu nedenle ilaçlama konusunda risk alınmaması, bakanlık ruhsatı ile yasal olarak hizmet veren ve uzmanlığı eğitim sertifikalarıyla ortaya koyabilen firmaların tercih edilmesi gerekir. Bazı akrep türleri oldukça küçük boyutlara sahip olmasına rağmen insanları ısırdıklarında muazzam derecede etkili bir kimyasal zehir karışımını doğrudan dolaşım sistemine verebilmektedir. Akrepler için özel olarak ilaçlama yapılmayan yerlerde serbest halde gezen akreplerin insanı ısırması halinde kişinin bilinci dakikalar içinde kapanabilir ve komaya giren kişinin yaşamı dahi tehlikeye girebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir