Akrep Sokması Tedavisi

Akrep, Türkiye’nin her yöresinde rastlanılan bir böcek türüdür. Kuyruğunun ucunda zehir taşıyan akrep, kuyruğunun uzantısında olan iğne ile sokar ve vücuda zehri akıtır. Akrep sokmalarının etkisi, akrebin türüne, boyuna, cinsine, sokulan kişinin alerji hassasiyetine, yaşına, sokulan bölgenin organlara olan yakınlığına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Akrep sokması sonucu, sokulan yerde iğne izi, şiddetli ağrı ve yanma hissi meydana gelir. Akrep sokması tedavisi için sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Akrep sokması sonucu ortaya çıkan belirtiler; Şiddetli ağrı, şişlik, göz yaşarması, karıncalanma hissi, kas seğirmesi, olağandışı baş, boyun ve göz hareketleri, saçma sapan konuşma, terleme, huzursuzluk, heyecanlanma, ağlama gibi belirtilerle başlayıp hızlı nefes alma, yüksek tansiyon, kalp hızı artışı ile devam eder. Özellikle çocuk ve yaşlılarda akrep sokması tedavisi çok önemlidir çünkü yaşlı ve çocukların bünyeleri çok hassastır, tüm belirtilere rastlanır.

Akrep sokması tedavisi;

– Akrep sokulan bölge ile kalp arası sıkıca bağlanır.

– Sokulan bölgeye buz ile kompres yapılarak, bölgenin soğuması sağlanır.

– Bu sayede zehrin yayılması yavaşlatılmış olur.

– Kesinlikle sokulan yer kesici aletlerle delinip kan akıtılmaya çalışılmamalıdır

– Kesinlikle ağız ile zehir emilmemelidir.

– Sadece ısırılan bölge ve kalp arası bağlanıp bölgeye buz konularak, ısırılan kişi yatar vaziyette sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

– Gerekli müdahale doktor tarafından yapılıp, hastaya akrep serumu uygulanır.

Yaz aylarında çok sık karşılaşılan akrep sokmalarına karşı önlem olarak geceleri yatarken kapı ve pencereler kapatılmalıdır. Özellikle karanlıkta çıplak ayakla dolaşılmamalıdır. Akrep çok hızlı ve çok sayıda ürediği için akrep gördüğünüz alanın mutlaka yasal çalışan ilaçlama şirketleri tarafından akrep ilaçları ile ilaçlanması gerekir. İlaçlama şirketimizi akrep gördüğünüz zaman 7/24 arayabilir, istediğiniz zaman akrep ilaçlama hizmetini garantili ve kesin çözümle uygulatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir