Akrep İlaçlama

Böcek türlerinden olan akrepler öldürücü zehri ile tanınırlar.Etkili zehir taşıyan bir akrebin insanı sokması sonucunda 6 saat sonra kişi hayatını kaybetmektedir.Akrepler altı yüz civarında türe sahip olan tehlikeli canlılardır.Genellikle yalnız yaşayan akrepler kendilerini savunmak için saldırgan bir yapıya sahiptirler.Yumurtlama yöntemi ile çoğalan dişi akrep yumurtalarını belli bir süre sırtında taşıyarak gezmektedir.Dişi akrep tek seferde  yetmişe yakın yavru dünyaya getirmektedir.Akrepler çiftleştikten sonra dişi akrep erkek akrebi yiyerek öldürür.Bu zararlı böcekler avını sokarak zehirler.

Dünyanın en zehirli akrebi

Zehrin etkisiyle parçalara bölünen avı akrep emerek beslenir.Sıcak ve nemli bölgelerde yaşamayı seven akrepler yaşam alanlarımıza da girerek yaşayabilirler.Kapı aralıkları,pencere pervazları,kırık camlar,kapı altı boşlukları gibi alanlardan kolayca geçiş sağlayarak yaşam alanlarımıza kadar ulaşırlar.Yaşam alanlarınızda akrep ile karşılaşırsanız bireysel olarak müdahale etmeye çalışmamalısınız. Çünkü akrepler çok sağlam bir yapıya sahip olan canlılardır. Basit ilaçlama uygulamalarıyla hemen etkisiz hale gelmeyeceklerdir.

Akrebe karşı bilinçsizce yapılan müdahale sonucunda akrep sokmasına maruz kalabilirsiniz.Akreplerle mücadelenin en güvenli çözüm yolu profesyonel böcek ilaçlama firmalarından ilaçlama hizmeti almaktır.Akrep ilaçlama uygulamalarında kokulu ve sıvı ilaçlama yöntemleri kullanılarak kısa sürede akreplerden kurtulmak mümkündür.

Firmamız günün 24 saati sizlere en iyi hizmeti sunabilmek için her türlü haşere ve kemirgen türüne karşı ilaçlama hizmeti sunmaktadır.

Akrep İlaçlamanın Püf Noktaları

Akrep ilaçlaması çok itinayla yapılması gereken bir ilaçlama türüdür. Evinizdeki akrep için kullanılacak ilaç suda çözünebilen CS formülasyonlu akrep ilacı olmalıdır. Soğuk sisleme yöntemi en etkili ilaç uygulama olacaktır. Yağmurlama tekniği zorunlu değilse tercih edilmemelidir. Akrep ilaçlama da jel ilaç kullanılmaz. Jel ilacın akrep üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Akrep ilaçlama da dolap içleri, çekmece içleri, yatak yorgan araları dahil görünen tüm yerler detaylı olarak ilaçlanmalıdır. Kokulu ilaç kullanılması tavsiye edilmektedir. Yapılacak ilaçlama sonrası ortamı en az iki saat kapalı bırakmalısınız. Sonrasında kişisel kullanım eşyalarınızı yıkadıktan sonra kalan tekstil ürünlerini havalandırdıktan sonra kullanmalısınız. Evinizde küçük bebeğiniz varsa tüm eşyalarını yıkamalısınız.

Akrep ilaçlama için Rüzgar İlaçlama Şirketini arayarak randevunuzu alabilirsiniz. Deneyimli ilaç uygulama ekibimiz akrep probleminizi en kısa sürede garantili olarak çözüme ulaştıracaktır.

Nasıl Yapılmalı ve Kim Yapmalı ?

Akrepler örümceğimsiler familyasının (Scorpiones) takımını oluşturan, genellikle sıcak ve nemli iklimleri seven vücutları sert kitin tabakasıyla kaplı kuyruğun da zehirli iğnesi bulunan eklem bacaklıların adıdır. Akrep ilaçlama işlemi bu haşerelerden kurtulmak için tek çaredir.

Akreplerin dünya üstün de bilinen 1753 türü vardır. Ve her geçen gün yeni türler bu sayıya eklenmektedir. Türkiye’ de ise sadece 11 cinsten toplam da 23 türü yaşamaktadır.

Ülkemizde de akrep sokma vakaları görülmektedir. Özellikle bu vakaların yaz ayların da artış göstermesi akreplerin bu aylarda daha da aktif hale geçmelerinden dolayıdır. Geceleri hareketlenen bu canlıların saklanma kabiliyetleri yüksek olduğundan gün içinde göremediğimiz için gece karşılaşma riskimizi daha fazla oluyor. Akrep görülen ortamların ilaçlatılması en doğru yöntemlerden biridir. Bireysel olarak akreplerden kurtulmaya çalışmak genellikle akrep tarafın dan sokulmayla sonuçlanmaktadır. Bu da beraberin de pek çok hayati riski getirmektedir.

Akrep İlaçlama Nasıl Yapılır?

Bu zararlılardan kurtulmak için, dış mekanlar da ilaçlama yapılabildiği gibi; iç mekanlarda da ilaçlama yapılabilir. Bu ilaçlamaları profesyonel bir şirketin deneyimli elemanları tarafından yapması çok daha doğru ve yerin de sonuçlar verir.

Akreplere karşı yapılan ilaçlama uygulamaları genellikle sıvı haşere ilaçları kullanılarak gerçekleştirilir. Bunun yanın da toz şeklin de olan haşere ilaçları da akrep ilaçlamasın da güvenle kullanılabilir

Akrebe karşı Çözüm Getirecek ilaçlama Yöntemleri

Akrep çok tehlikeli bir haşere türüdür. Akreplerin kuyruklarında zehirleri bulunur. Siyah, kırmızı, kahverengi ve sarı renkte akrepler görülmektedir. Akrepler sıcağa ve soğuğa çok dayanıklı haşerelerdir. Bu canlılar -30 derece kadar soğuklukta yaşayabilir aynı zamanda 50 derece sıcaklıkta kalabilirler. Akrep türleri genellikle yalnız yaşayan haşerelerdir. Bu canlılar hızlı üredikleri gibi toplu gruplar halinde de yaşayabilirler. Bu nedenle yaşam alanınızda gördüğünüz bir akrep, diğer akreplerin de olabileceğinin habercisidir.

Akrepler gündüzleri pasif, geceleri aktif olan canlılar olup yemek aramak için gece ortaya çıkarlar. Akrepler etçil hayvanlardır ve böcek yiyerek besin ihtiyaçlarını giderirler. Bazı akrepler ise ölü fare ve kurbağa yiyerek beslenirler. Akrepler yuvalarının dağılmasıyla yuvalarını terk eder ve yaşam alanlarımıza dağılırlar. Bu zehir taşıyan canlılar genellikle mutfak, bodrum gibi alanlara girerler. Akrepler aynı zamanda eşyaların içlerine gizlenmeyi severler, ayakkabı, yatak içi, yatak altı gibi yerlerde karşımıza çıkabilirler. Bu nedenle çok dikkat edilmelidir. Akrep sokmalarında kişi zehirlenir. Akrep sokmaları felce ve ölüme sebebiyet verebilir. Akrep sokması durumunda zaman kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Akrebin bulunduğu ortama ise, haşere ilaçlama yapılması şarttır. Akrepler çok tehlikeli canlılardır bu nedenle, alanında uzman bir haşere ilaçlama firmasından yardım alınmalıdır.

Sıvı ilaçlar kullanılarak, buharlama ilaçlama yöntemiyle yapılacak uygulamalar, bu zehirli canlıların yok edilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda uzman ekipler tarafından toz akrep ilaçlarıyla da ilaçlama yöntemi kullanılabilir. Unutmamalısınız ki ölümcül tehlike yaratabilen bu haşerelerle bireysel mücadele sırasında akrep sokmasına maruz kalabilir ve ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Akrep Nedir?

Eklem bacaklılar türünden olan akrepler bu türler içerisindeki en tehlikeli canlılardan biridir. 1700’den fazla akrep türünün dünya üzerinde yaşadığı bilinmektedir. Ayrıca bu türler içerisinde zehirli olan akrep türleri de mevcut olup bazı zehirler insanı dahi öldürebilecek kapasitededir. Akrepler sekiz bacağa ve iki kıskaca sahiptir. Tek parça olan gövdelerinin arka kısmında bulunan kuyruk vücutlarının üzerine doğru bükülerek sarkar. Kuyruğun ucunda bulunan iğne akrebin zehrini avına enjekte etmesini sağlamaktadır. Akreplerin en büyük silahları kıskaçları ve iğneleridir. Zaman zaman evlerde de görülebilen akrepler için önlem almak şarttır.

akrep nedir?
akrep nedir?

Akrep Nasıl Yok Edilir?

Akreplere karşı çeşitli önlemler almak şarttır. Akrep hem kırsal hayatta hem de evlerinizde karşınıza çıkabilir. Özellikle ülkemizde bulunan kara akrep ve sarı akrep öldürücü zehirleriyle insanı tehdit eder. Akreplere karşı bireysel yöntem almak hayli zordur. Kedi beslemek gibi çeşitli bireysel yöntemler tercih edilebilir ancak bu da kesin çözüm sağlamaz. Akrep dayanıklı bir hayvandır ve bu nedenle darbelere direnç gösterebilir ve basit ilaçlar ise onların üzerinde etki göstermeyebilir. Bu nedenle akreplere karşı alınacak en iyi önlemi böcek ilaçlama firmalarından yardım almak oluşturmaktadır. İlaçlama firmaları akrep yok etmenin her türlü yolunu bilmekte ve profesyonellikle uygulamaktadırlar.

[su_accordion]
[su_spoiler title=”Akrep ne yer?” style=”fancy” open=”yes”]

Akrepler etçil hayvanlardır ve bu nedenle genellikle avlanırlar. Avlanma faaliyetlerini ise büyük oranda geceleri gerçekleştirirler. Gündüzleri ise yuvalarında dinlenirler. Akrepler genellikle küçük, büyük  böcekler ve özellikle örümcekler, zaman zaman ise daha büyük böceklerle beslenebilmektedir. Küçük memeli türlerinin yavrularını yiyebilmektedirler. Akrepler zayıf avlarını kıskaçlarıyla yakalar ve onları parçalayabilir. Daha güçlü olan avlarını ve hatta mağlubun yiyecek olacağı karşılaşmalarda ise kuyruklarını kullanarak avını zehirlemeye çalışırlar. Akrep türlerine göre bu zehrin işlevi de farklılık gösterir. Kimi akreplerin zehri direk ölüme yol açar, kimi akreplerin zehri ise felce yol açar. Akreplerin beslenme şekli budur.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Akrep evde olur mu?” style=”fancy”]

Akrepler genellikle dış ortamlarda bulunan canlılar olsalar da güvenli bir ortam arayışı için evlere de girebilirler. Evlerin yatak ve kanepe altlarında, hatta zaman zaman ayakkabıların içine girip saklanabilirler. Ayrıca akrepler genellikle çift halinde evlere girerler ve burada üreyebilirler. Bu oldukça büyük tehlikedir. Akrepler gece uyduğunuzda birden yatağınıza dahi tırmanabilecek ve sizi sokabilecek canlılardır. Bu nedenle akreplere karşı düzenli ilaçlama faaliyetlerinin yürütülmesi şarttır. Bunun içinde profesyonel ilaçlama firmalarından yararlanılmalı ve bilinçsiz ilaçlama yaptırılmamalıdır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Akrep ilaçlama nasıl yapılır?” style=”fancy”]

Akrep ilaçlama basit bir işlem değildir ve kesinlikle bilinçsiz insanların bu işe el atmaması gerekmektedir. Akrepler tehlikeli canlılardır ve bireysel mücadelelerde size de saldırı gerçekleştirebilirler. Bu nedenle işin profesyonellere bırakılması şarttır. Profesyonel ilaçlama firmaları uygun donanımları kuşanmaktadırlar. Bu donanımlar ilaçlama personelini korumaktadır. İlaçlama yöntemi olarak ise genellikle kokulu ilaçlama tercih edilmektedir. En güçlü ilaçlama yöntemlerinden biri olan kokulu ilaçlama, akrep gibi dayanıklı canlılara karşı uygulanabilecek en iyi yöntemdir.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Akrep sokması öldürür mü?” style=”fancy”]

Dünya üzerinde pek çok tür akrep yer almaktadır. Bu akreplerin bir kısmı zehirlidir ve dünyanın en zehirli akreplerinden olan kara akrep ve sarı akrep Türkiye’de yer almaktadır. Bu akreplerin zehirleri öldürücü nitelik taşır ve insan bünyesinde dahi hızla etki edebilmektedir. Bu nedenle akrep sokmalarının öldürücü olabileceğini söylemek doğrudur. Akreplere karşı bu nedenle dikkatli olmak ve önlem almak gereklidir. Profesyonel ilaçlama firmaları aracılığıyla akreplere karşı önlem almak mecburidir.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Akrep zehirli midir?” style=”fancy”]

Akreplerin zehirli türleri olduğu gibi zehirli olmayan türleri de mevcuttur. Ancak her akrep soktuğunda ciltte şişlik oluşturur. Akreplerin bazı zehirleri yalnızca lokal geçici felce neden olabilir. Ancak bazı zehirler halüsilasyonlara ve zihinsel bulanıklığa neden olabilir. Ayrıca bazı akrep türlerinin zehirleri ölümlere dahi neden olabilmektedir. Böyle bir durumda uzman bir hekime görünmek ve derhal gerekli müdahalelerin yapılması şarttır. Akrep zehirlerinden korunmak için elbette akreplerin yok edilmesi ve uzak tutulması şarttır. Bireysel olarak bunu gerçekleştirmek ne yazık ki mümkün değildir; ancak haşere ilaçlama firmalarının profesyonel ekipleri size bu konuda yardımcı olacaklardır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Akrep nerede olur?” style=”fancy”]

Akrepler in yaşam alanları birbirlerinden farklılık göstermektedir. Ancak her akrep yaşadığı coğrafyanın nemli ve sıcak noktalarında yuvalanmayı ve konaklamayı tercih eder. Dünyanın hemen hemen her yerinde bulunabilen akrepler Türkiye’de de çokça mevcuttur. Akreplerin bazı türleri sulak yerlere yakın kayaların altında, veya ağaç kovuklarında yaşarlar. Hatta bazı akreplerin ağaçların tepelerine çıktığı görülür. Bunların dışında kazıcı akreplerin bir kısmı toprağı kazarak kendine yaşam alanı oluştururken çöl akrepleri kendi coğrafyalarındaki yumuşak kumlarına altında yaşarlar.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Akrep nasıl ürer?” style=”fancy”]

Akrepler bir seferde onlarca yavru doğurabilirler. Erkek akrepler genellikle çiftleşmeden sonra kaçarlar. Dişi akrepler erkeği çiftleşmeden sonra öldürebilir ve yiyebilir.  7-12 ay arası süren gebelik döneminden sonra akrep onlarca yavru doğurabilir. Larvalar gelişir ve anne akrep tüm yavruları bir süre sırtında taşır. Akrepler çeşitli deri değiminden sonra erişkinliğe erişir. Önce annenin sırtından atlayarak kısa gezilere çıkarlar. Bunun yerini daha uzun geziler alır ve akrepler zamanla annelerini bırakıp doğaya açılırlar. Akrepler evlere veya işyerlerine girip o bölgeyi güvenli bulduklarında da oldukça hızlı üreyebilmektedir. Bu nedenle üremelerini engellemek ve akrepleri uzak tutmak adına akrep ilaçlama yaptırmak şarttır.

[/su_spoiler]

[su_spoiler title=”Akrep sokmasının tedavisi nedir?” style=”fancy”]

Akrep sokması insanı öldürebilecek tehlikeli bir durumdur. Çeşitli akrep türleri lokal felçlere nende olabileceği gibi ölümcül zehirlere de neden olabilmektedir. Herhangi bir akrep sokması durumunda yapılması gereken ilk müdahale ısırılan yer eğer kollar ve bacaklar ise ısırılan noktanın biraz üzerine turnike bağlanması olmalıdır. Zira bu işlem zehrin vücuda yayılmasını engelleyecektir. Bu işlemden sonra ise acilen uzman bir hekime görülmeli ve akrep serumu uygulanmalıdır. Akrep ölümcül sonuçlara nende olabilir ve bu nedenle akrep ilaçlama faaliyetleri aksatılmamalıdır.

[/su_spoiler]
[/su_accordion]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir