Facebook Google+ Youtube Twitter İnstagram

MENÜ

Haşereler Hastalık Bulaştırır mı?

Haşereler Hastalık Bulaştırır mı?

Yeryüzünde neredeyse,  insan nüfusuna yakın sayıda canlı türü yaşamaktadır. Ancak bu canlı türlerinin sadece belli bir kısmı “zararlı canlı türleri” olarak tanımlanmaktadır.  Zararlı canlı türlerini Haşere/böcek, kemirgen, sürüngen, asalak, parazit, zehirli örümcek olarak sıralamamız doğru olur. Bu zararlı canlı türleri en çok insanlara ve yaşam alanlarına zarar verirler.

Haşerelerle mücadele tarıma, yani yerleşik hayata geçtiğimiz dönemler kadar eskidir. Mısır tohumlarını toprağa atan halk, tohumların bazı haşere türleri tarafından alıkoyulduklarını görünce, o dönemde cıva karışımı bir maddeden bir ilaç üretmeye kalkışmışlardır.

Haşerelerin doğal yaşam alanlarını ellerinden alan insanoğlu, onlara sadece 1 seçenek bıraktı. Kapalı mekanlarda su ve besin kaynağı aramaya başlayan haşereler, insanlara ait eşyalara da zarar vermeye başladılar. Bu da yetmedi, derken mikrop ve bakterilerin üremesine neden olmaya başlayarak çeşitli hastalıkların insanlara bulaşmasına neden olmaya başladılar.  Haşereler hastalık bulaştırır mı? Tabi ki bulaştırır. Hatta son yıllarda bu hastalıklar ölümcül vakalarda neden olmuştur.

Haşereler çeşitli hastalıklar bulaştırdılar. Bu hastalıkları yakından tanıyacak olursak; Lyme Hastalığı, Kırım Kongo Kanamalı Ateşi, Akdeniz Ateşi Hastalığı, Mantar, Hepatit Virüsü, Verem, Veba, Humma,  Dizanteri, Astım, Tifüs, Alerjik Reaksiyonlar ve cilt hastalıkları.

Bugün halen dünyada sağlık anlamında ciddi tehditler oluşturan haşerelerin bulaştırdığı hastalıklara karşı alınması gereken en iyi önlem, profesyonel bir ilaçlama firmasından destek alarak  ilaçlama yapmaktır.

 

Bu Yazıyı Paylaşın

Benzer Yazılar

Neden İlaçlama Yaptırmalıyız?
İlaçlama Firması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler?
Böcek ilaçlamanın önemi

Bir Yanıt Bırak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir