Facebook Google+ Youtube Twitter İnstagram

MENÜ

Çekirgenin Zararları

Çekirgenin Zararları

Sıcak bölgelerde yaşayan çekirge, ortalama 5-6 cm uzunluğundadır. Çekirgenin vücudu farklı yapıda olup altı ayağı vardır. Arka iki ayağı diğer ayaklara göre güçlü, uzun ve sıçrayıcı özelliktedir. Çekirgenin kanatları çift sıralı ve pürüzsüzdür. Gözleri sert ve saydam olup başının önünde yer alır ve başının üzerinde bir çift anten bulunur. Çekirgelere tarla, su kenarı ve çayırlarda rastlanır. Genellikle bitkiden bitkiye sıçrayarak beslenen çekirge yumurtlayarak çoğalır. Dört aylık ömrü olan çekirgenin zararları oldukça fazladır.

Çekirgenin zararları;

  • Beslenmesini bitkilerden sağlayan çekirge, bitki tomurcukları ve taze bitki yapraklarını yiyerek tarım alanlarına zarar verir.
  • İlkbaharda havaların ısınması ile yumurtadan çıkan çekirgeler toplu halde yeşil alanlara saldırarak zarar verirler.
  • Genellikle bitkiden bitkiye sıçrayarak beslenen çekirge yiyecekleri azalırsa toplu halde göç ederler.
  • Tarlalara toplu halde saldıran çekirgeler ziraat de büyük afetlere yol açarlar.
  • Çekirgeler, aradıkları yeşil yiyecekleri bulamazlarsa pamuk, yünlü elbise ve ahşap evlerin çatlak yerlerine saldırırlar.
  • Aç kalan çekirge atın kuyruğunu ve yelesini bile yiyebilir.
  • Afrika da çıplak çocukları kemiklerine kadar kemiren çekirge türleri mevcuttur.
  • Sonbaharda dişi çekirgeler yumurtalarını toprağa gömdükten sonra topluluklar halinde ölen çekirge cesetleri hastalıklara yol açmaktadır.

Özellikle tarım alanlarına zarar veren hastalıklara yol açan çekirge ile mücadele etmek oldukça zordur. Çok eski zamanlardan bu yana insanlar çekirge ile mücadele etmektedir. Geçmişte çekirgeleri toplu halde yakarak kurtulmaya çalışan insanlar günümüzde profesyonel çalışan ilaçlama şirketlerinden yardım almaktadır. Çekirgenin zararlarından kurtulmak için ilaçlama şirketimizi 7/24 arayabilir, en etkili çekirge ilaçları ve yöntemleri ile ilaçlama hizmeti alabilirsiniz. ilaçlama şirketimizde insanlara ve diğer canlılara zarar vermeden çekirge ilaçlama işlemi gerçekleştirilmektedir.

 

Bu Yazıyı Paylaşın

Benzer Yazılar

Böcek ilaçlamanın önemi
İstanbul’da en iyi böcek ilaçlama şirketi
Böcek ilaçlamadan sonra apartman temizliği nasıl yapılmalı?

Bir Yanıt Bırak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir